Гъста зелена трева в двора - мисията възможна!
Мечтаете ли да имате гъста, тучна зелена морава в двора си, която да остане такава през цялата година? Поддръжката на тревни площи не е лесна и изисква постоянство, отдаденост и сериозна работа. В тази статия ще преминем през основните стъпки в процеса, които трябва да следвате, за да се радвате на своя мек зелен килим.
РАЙГРАС ИЛИ ТРЕВНИ СМЕСКИ ДА ИЗБЕРЕМ?
Затревяването на поляната може да бъде с райграс или с тревни смески. Засяването на тревни смески се прави от семена на различни видове треви от семейство житни (lat Poaceae). Разликата между тревна смеска и райграс, е че в състава на тревната смеска има няколко вида семена на трева. Най-често това са различни видове власатки, ливадна метлица, английски и италиански райграс и д.р. Предимството на тревните смески е, че образуват по-плътен, гъст и равномерен чим, също така са и по-устойчиви на болести и с по-продължителен живот - около 12-15 години при добра подръжка.
КОГА ДА ЗАСЕЕМ?
Най-подходящото време за сеитба е напролет (март - април) и наесен (септември - октомври). Не се препоръчва сеитба през лятото, когато слънцето е много силно, защото има опасност да “изгори” младата и слаба трева.
Стъпка 1 - Подгответе терена
Първото и основно нещо, което трябва да направите, ако решите да се любувате на красива, зелена поляна, е подготовката на терена. Не пренебрегвайте тази стъпка, защото от нея зависят покълването на семената, доброто развитие на тревата и правилната поддръжка след това.
Трябва основно да почистите мястото, което сте избрали, от стари растителни остатъци, камъни и други, без значение дали там до сега сте отглеждали зеленчуци, цветя или също е имало райграс, който вече е станал за подмяна. Това се прави с цел, когато посеете семената от райграс и започнете с поливките, да не “събудите” и други нежелани семена, намиращи се на мястото. Ако все пак това стане и из райграса ви поникнат детелина или други широколистни растения, има начин да се справите с тях и на по-късен етап.
Най-сигурният начин за унищожаване на намиращите се на терена растения, е използването на тотален хербицид - изберете между Наса, Глифон, Раундъп. За 100 кв.м. ще са ви необходими 100 мл от съответния препарат, разтворени в 15 л вода. Важно условие при изполването на тотален хербицид е да не се пръска при ниски температури, както и при температури над 25 градуса. Също така не пръскайте, ако се очакват валежи. Необходими са около 4-5 часа без валеж, за да бъде препаратът ефективен. Обикновено се налагат 2-3 третирания. След като унищожите изцяло старата растителност и премахнете изсъхналите остатъци, може да започнете с обработка на терена. Необходимо е да изминат 25-30 дни от последното пръскане, преди да посеете новите семена.
Стъпка 2 - Обработка на почвата
За да отгледате хубав райграс, трябва да му осигурите рохка и богата почва. При повечето видове треви корените достигат около 15-20 см дълбочина, затова и трябва да подготвите този слой много внимателно. Трябва да “обърнете” (прекопаете) добре мястото, за да разбиете по-големите буци. Това може да стане както ръчно (с лопата), така и механично. В зависимост от това каква е почвата ви, може да се наложи да добавите торф и пясък (ако е глинеста), за да може да осигурите добър воден и въздушен режим на корените, а това не е никак за подценяване - бързото оттичане на излишната вода ще предпази вашия райграс от преовлажняване, което е предпоставка за различни гъбни заболявания.
Подходящ торфен субстрат е Домофлор Микс, който е с неутрално Ph 5.5 - 6.5, с фина фракция, обеззаразен, със съдържание на 70% бял торф, 30% кафяв торф, NPK и микроелементи.
След като сте направили “грубата” обработка е време да подравните терена. Може да направите това с градинско гребло или със специална машина, предназначена с за тази цел. По време на подравняването трябва да оправите наклона на мястото, ако той не е подходящ.
След подравняването се извършва валиране с градински валяк (50-70 кг). Ако не разполагате с такъв - импровизирайте и използвайте дъска, или нещо друго, с помощта на което ще можете много добре да уплътните почвата.
След валирането, отново се подравнява с гребло. Ако е необходимо, направете процедурата с валирането и греблото няколко пъти, докато почвата не се заравни и уплътни достатъчно, като накрая завършите с едно последно леко заравняване с греблото.
Много е важно теренът да е добре подравнен - без вдлъбнатини или възвишения. Във вдлъбнатините ще се задържа повече влага, а както споменахме вече, това е предпоставка за развитието на болести. Също така, там ще попаднат повече семена - така те няма да се разпределят равномерно и ще се образуват места с по-рехава трева. Възвишенията пък ще попречат на правилната и равномерна коситба на терена след това.
Стъпка 3 - Да подхраним почвата
Ако почвата е бедна на хранителни вещества, преди сеитбата е препоръчително да я подхраните. Изполвайте комбиниран гранулиран тор, който съдържа азот, фосфор, калий и микроелементи. Нашите предложения са на доказани производители, с отлично съотношение качество / цена - Яра Мила Комплекс 12-11-18 + 2.6 MgO +TE, или Бореалис LAT 12:12:17+2MgO+12SO₃+B+Zn. Те са създадени да покрият точните нужди от хранителни елементи на тревните площи, а гранулите им се разтварят добре от атмосферната влага и осигуряват ефективно подхранване за дълъг период от време.
Стъпка 4 - Време е за сеитба
След като сте преминали през предходните стъпки, вече може да пристъпите към сеитба на семенцата. Не забравяйте да изберете правилна тревна смес, съобразявайки се с:
- мястото (дали е сенчесто, дали е много слънчево);
- употребата на тревата (дали искате да е устойчива на тъпкане (в случай че имате деца, внуци, домашни любимци, които ще играят по терена), или ще бъде само за декорация);
- желания ефект (дали искате плътен зелен килим, или търсите ефект на цветна поляна);
- възможността ви за често поливане (дали имате изградена система за напояване или не).
Всички наши предложения за тревни смески можете да откриете ТУК.
Оптималната температура за сеитба е около 20 градуса, желателно е да се извършва в по-хладните часове на деня.
Стъпките при сеитба на тревната смес са следните:
- Разпръснете семената равномерно. За 30-40 кв.м. ще са ви необходими 1 кг семена. За да постигнете равномерно разпределяне на семената, използвайте следния трик - разделете количеството семена на две равни части и ги хвърлете на кръст - първата половина на семената хвърлете като минавате в едната посока, а втората половина - в другата посока (перпендикулярно на първата).
- С леки и внимателни движения минете с гребло (търмък) по терена, за да вкопаете семената.
- Валирайте вкопаните семенца с помощта на валяк (50-70 кг), а ако не разполагате с такъв - както споменахме по-горе - импровизирайте.
- Полейте обилно с фина водна струя, за да не “извадите” вкопаните семенца.
- В началото поливките трябва са всеки ден, за да се осигури достатъчно влага за поникването на семената. Почвата трябва да се поддържа влажна, но не преовлажнена!
- След поникването на семенцата поливките могат да се разредят през 1-2 дни.
Стъпка 5 - Коситба на тревната площ
Първата коситба се извършва, когато тревата достигне 6 -10 см височина. Може да се каже, че тази коситба е много важна, защото от нея зависи вкореняването и сгъстяването на тревата. Коситбата осигурява достъп до светлина, а тя е нужна за братенето и развитието на младите поници. Първата коситба не трябва да бъде по-ниска от 4-5 см, защото това крие риск от прегаряне на пониците и изваждане на все още не добре вкоренената млада трева.
Втората коситба се прави, когато тревата отново достигне 6-7 см височина.
Следващите коситби са на 2-4 см височина.
Съвет: при по-голяма суша, поддържайте тревата малко по-висока, а при голяма влажност - по-ниска!
Коситбите се извършат от началото на март до края на октомври, когато е време да “зазимите” вашия райграс. Aко през ноември времето е още много топло, грижите за райграса продължават и последното окосяване трябва да е преди падане на първия сняг.
Преди зазимяването е добре да направите и последното подхранване за сезона със специален тор за есенно подхранване на райграс, с който ще може да му осигурите по-доброто презимуване.
Стъпка 6 - Поливайте редовно тревата
Честото и достатъчно поливане на тревата е от изключително значение за доброто й развитие. В първите две седмици след сеитба поливките трябва да са по-чести - два-три пъти на ден, със слаба струя, за да не нараните младите растения. След първото окосяване е достатъчно да се полива два пъти на ден, като за предпочитане е това да става рано сутрин и късно вечер, когато слънцето е слабо. През лятото, в периодите на големи горещини, поливайте тревата още по-обилно и не я оставяйте да изсъхне.
Стъпка 6 - Балансирано торене и подхранване
За да поддържате плътен, здрав и зелен райграс, е желателно да го подхранвате всеки месец, или най-малко три пъти годишно - в началото на пролетта, лятото и есента. Подхранването може да бъде както листно, така и с гранулирани торове, подходящи за райграс, или чрез торове за капково напояване.
Торове, които препоръчваме да се използват през сезона:
- При засаждане на тревната смеска, е желателно да направите първите две подхранвания с Радифарм - за по-бързо и безпроблемно вкореняване и устойчивост на неблагоприятни температури в началните етапи от развитието. Доза: 30 мл/10 л
- Комплексни торове: Бореалис LAT 12:12:17 - в доза 3 кг/100 кв.м. или Яра Мила Комплекс 12-11-18 - в доза 3 кг/100 кв.м.
- При наличие на плевели: Биопон - Гранулиран тор за тревна площ - стоп на плевелите в доза 1 кг/50 кв.м.
- Ако мястото е усойно, няма добър дренаж, вероятноста от появата на мъхове е голяма. В този случай препоръчваме Биопон - Гранулиран тор за тревна площ - стоп на мъха в доза 1 кг/30 кв.м.
- При пожълтяване на тревните терени - използвайте Биопон гранулиран тор против пожълтяване на тревата в доза 1 кг/50 кв.м.
- Ако ще подхранвате вашия райграс листно или чрез капково напояване, може да използвате и редувате торове от серията на Кодафол в доза 30 мл/10 л за листно подхранване и 60 мл/10 л чрез поливка, или Кристалон в доза 20 г/10 л.
- При повреди от слана, високи температури или други стресови ситуации - горещо препоръчваме листно подхранване с антистрес биостимулатора Мегафол в доза 30 мл/10 л.