Ехинацея - природното богатство
Информация
Ехинацеята (Echinacea Purple coneflower) е многогодишно, студоустойчиво растение, популярно и заради билковите си качества. Използва се като билка при профилактика на грип и възпаления на дихателните пътища.
УКАЗАНИЯ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ:
Семената се засяват през април - май, готовите растения се разсаждат на постоянно място през август-септември. Цъфти през юли-август на следващата година. Изберете възможно най-слънчевото място за засаждане на ехинацеята. За да има адекватен цъфтеж тя има нужда от поне 6 часа пряко слънчево огряване. Ехинацеята има нужда и от добре дренирана почва. Не понася добре прекалено влагозадържащи почви. Растението реагира добре на добавена органична материя в почвата, но няма нужда от специално или често наторяване през растежния сезон.
Въпреки, че ехинацеята се счита за сухоустойчива, растението ще ви се отблагодари с по-обилен цъфтеж, ако му подсигурите редовно поливане. Задължително поливайте редовно през първата година от засаждането. Може да разделяте туфата след поне 3 години, за да има време растението да укрепне.
ПРОИЗХОД:
Растението е родом от Северна Америка, където растат в прерии и открити гористи местности. Познати са девет различни вида ехинацея, но само три се използват в хранителни добавки. Още древните индианци и шамани са се запознали с лечебните му свойства, благодарение на които растението бързо придобива популярност. Те са го използвали основно за лечение на рани, зъбобол, инфекции, изгаряния и ухапвания.
На външен вид ехинацеята прилича на маргаритка, но листата ѝ са в розов или пурпурен цвят. На височина тя достига до 1-2 метра. Стъблата, цветовете и корените на билката са годни за консумация. Цъфти от юли до септември, като едва след навършване на 2-годишна възраст ехинацеята е годна за употреба с лечебна цел.
СЪСТАВ:
В химичния състав на растението се съдържат множество полезни за организма вещества и елементи, сред които феноли, инулин, антиоксиданти, флавоноиди, фенолни съединения и други. Благодарение на тях, билката притежава толкова силни антибактериални и противогрипни свойства и е толкова употребявана във фармацевтичната индустрия. В цветовете и корените се съдържат етерични масла, които превръщат цветето в предпочитана съставка за голям брой козметични продукти за кожа. В състава на ехинацеята присъстват и желязо, йод, калий, калций, магнезий, йод и селен, както и витамини А, С и Е. Но някои от основните съставки на цветето, като ехинацеин, ехинолон и ехинцен, почти не са изследвани.
ПОЛЗИ ЗА ЗДРАВЕТО:
- Мощен имуностимулатор - Ехинацеята е първото лекарство, към което може да посегнете при поява на симптоми на настинка, понеже действа противовирусно и помага на организма да се справи с хрема и кашлица. Но няма нужда да чакате, докато симптомите се налице. Можете да приемате билката и като превенция срещу тях.
- Силно регенериращо действие - тя помага на тъканта да се възстанови по-бързо, а същевременно действа и антиоксидантно. Освен това билката е много полезна за епидермиса, тъй като може да помогне за премахването на старчески петна, за зарастването на рани и подмладяването на вида на кожата. Тинктурата от ехинацея е ефикасно средство и срещу акне.
- Пречиства кръвта и лимфата - Благодарение на тези антиоксидантни свойства, ехинацеята успешно може да се справи дори с неутрализирането на отрова от змия! Тя стимулира секрецията на хормони, които противодействат на развитието на възпалителни процеси. Билката помага за пречистването на черния дроб, бъбреците и “лошия” холестерол, както и при увеличени лимфни възли или упорити херпеси
- Предпазва организма от артрит и ревматизъм - Освобождавайки свободните радикали от организма, красивото цвете предпазва ставите, справяйки се с възпаленията. Намазването на засегнатите участъци с мехлем от ехинацея също може да има успокояващ и регенериращ ефект
- Други влошени здравословни състояния, при които консумацията на ехинацея помага: главоболие, сенна хрема и синузит; болки в ставите, мускулите и зъбите; цистит и възпаление на пикочните пътища; заболявания на дихателната система; кожни възпаления, псориазис и пр.
СЪВЕТ:
Въпреки множеството си на брой полезни свойства, прекомерният прием на ехинацея може да бъде вреден за организма. Противопоказна е консумацията на билката при бременни и кърмачки, както и при деца под 4-годишна възраст. При заболявания, като ХИВ, СПИН, диабет, левкемия и автоимунни заболявания, ехинацеята също не бива да присъства в дневното меню. Задължително се консултирайте с лекар преди да започнете да приемате растението на своя глава, особено ако страдате от сърдечно-съдови и чернодробни заболявания, както и при проблеми с кръвта и наличието на вещества в нея.
Отзиви към продукт