Комплект за любителите на люти чушки "It's HOT"


Информация
Специално за любителите на лютото създадохме комлект "It`s HOT"!
Той включва всичко необходимо за отглеждането в домашни условия на пет от най-предпочитаните и известни сортове люти чушки - Халапеньо, Кайен, Хабанеро Ред, Лампион, Пикантна череша. Сортовете са подходящи за отглеждане както в градината, така и в саксия на балкона.
Пожелаваме ви успех и богата реколта!
Характеристики
Какво включва комплектът
- 5 от най-предпочитаните и известни сортове люти чушки:
- Халапеньо
- Кайен
- Хабанеро Ред
- Лампион
- Пикантна череша
- Обеззаразен торфен субстрат (пакет от 10 литра), в който да засеете вашите семенца;
- Табелки за надписване;
- Вкоренител Рутмост - с него вашите растения ще развият по-силна коренова система и ще се прихванат по-бързо и сигурно след разсаждането;
- Хумустим - ораганичен тор, който ще достави на вашите растения необходимите хранителни вещества, с които те бързо ще се възстановят от болести, стресови ситуации и значително ще повишат количеството и качеството на вашата реколта;
По Ваше желание ще опаковаме комплекта и ще му поставим красив етикет с персонално пожелание към любим човек, когото да зарадвате - разбира се напълно БЕЗПЛАТНО!
Съвети при отглеждане на люти чушлета
Лютите чушки се отглеждат с предварително подготвен разсад. За целта засейте семенцата от януари до април. Следвайте следните стъпки:
1. Напълнете избрания от вас съд с торфения субстрат, уплътнете добре почвата и полейте обилно с хладка вода. Предварителната поливка ще предпази семената да “потънат” дълбоко в субстрата.
2. Засейте семенцата на дълбочина 0,5 см, посипете леко с торфения субстрат и притиснете.
3. Омокрете пръстта с помощта на пулверизатор, който да пръска на “мъгла”.
4. За поникване на семената е нужно да поддържате оптимална температура и влажност. Покрийте съда с прозрачно фолио и поддържайте температура около 25 - 27 градуса. Това ще помогне за по-бързото покълване на семенцата.
5. След тяхното покълване премахнете фолиото, преместете съда на място с достатъчно светлина и намалете температурата на 20-22 градуса.
6. Когато растенията образуват първите 2-4 същински листа и са достигнали височина около 5 см (приблизително след 4-6 седмици), е време да ги пикирате в по-големи саксии, като внимавате да не разкъсате коренчетата.
Съвет: Когато пикирате растенията, избягвайте да използвате торфен субстрат, който е студен. Това ще стресира младите растения и ще затрудни прихващането им.
7. След пикирането полейте растенията с вкоренител Рутмост в доза 10мл/5л вода. Втората поливка с Рутмост направете веднага след разсаждане на постоянно място.
Важно: Не разтваряйте целият вкоренител, ако няма да го използвате наведнъж. Разтваряйте само толкова, колкото ще ви е необходим за поливката.
8. 10-12 дни преди засаждане на постоянно място може да започнете да закалявате разсада. За целта температурата трябва постепенно да се понижи, като през нощта трябва да е около 10-12 градуса, а през деня с 7-8 градуса по-висока. Поливките също трябва да се намалят. Ако опасността от слани е преминала, може да изнасяте саксиите навън на топло през деня и да ги прибирате през хладните часове.
9. След закаляването на разсада и преминаването на опасността от слани може да го засадите на постоянно място. Без значение дали ще ги отглеждате в саксия на балкона или в градината, изберете слънчево място. Чушките са култура, която обича слънцето и светлината. Особено лютите сортове - колкото повече слънце получават, толкова по-люти стават.
10. Оттам нататък отглеждането е лесно - подхранвайте растенията два пъти месечно, поливайте редовно и провеждайте навременна и качествена растителна защита.
Съвет: Когато растенията достигнат около 30 см височина, може да прищипете върха им. Това ще стимулира образуването на разклонения и формирането на храстче, което пък ще ви осигури и по-богата реколта.
Интересни факти за лютите чушлета
- Историята на лютите чушки започва в Южна Америка през 1492г, когато Христофор Колумб ги е открил. Те са многогодишни храсти от семейство Capsicum.
- Лютите чушки са богати на различни витамини (над 40) и минерали (над 20) и антиоксиданти, които са свързани с различни ползи за здравето. Най-забележителното и основно съединение, която съдържат е капсаицинът, на който се дължи и “горещият” им вкус и здравословните им ползи.
- Знаете ли, че съществува класация за люти чушки? Тя се нарича „Скала на Сковил“ и измерва степента на лютивост на пипера . Скалата е кръстена на американския химик Уилбър Линкълн Сковил , който разработва метод за измерване на лютивостта на
различните чушки или по-точно съдържанието на капсаицин в тях. Единицата, в която се измерва това количество, е SHU - съкратено от Scoville Heat Unit. Резултатите варират от 0 до 1 641 183 топлинни единици по Сковил (SHU). - Интересен факт за лютите чушки, е че консумирането на люти чушки носи щастие. Лютивата и пикантна храна провокира изработката на ендорфини в организма, а както знаем това е хормона на щастието.




Отзиви към продукт