Мащерка - бабина душица
Информация
Мащерката (Thymus officinalis ) е многогодишно, вечнозелено растение от семейство Устоцветни. Позната е още като бабина душица, овчарски босилек, воленика, див чай, дива чубрица, душичина, майчина душица, махра, овчарска мерудия, бленица.
Подходяща за отглеждане на двора и в с саксия на балкона.
достигаща височина до 30-40 см.
Растението се отглежда като билка заради многобройните си ползи и като кулинарна подправка заради отличителните си вкусови качества.
В кулинарията - използва при приготвянето на различни сосове, супи и ястия от месо, риба, бобови култури, яйца, картофи, патладжани и други зеленчуци. В кулинарията се използват както пресни, така и сушени листенца мащерка, а също така и връхчета с все още неразцъфнали цветенца. Те имат изискан вкус и аромат и променят аромата и вкуса на различните ястия.
В състава си съдържа витамин С, витамини от група В, А, К и витамин РР, калций, магнезий, желязо, мед, калий, манган, цинк.
Етеричното масло от мащерка съдържа голямо количество тимол (20-40%) и други компоненти, поради които билките имат отлични бактерицидни свойства. Етеричното масло се употребява в медицината, в козметиката и в хранително-вкусовата промишленост.
Мащерката е отлично медоносно растение.
УКАЗАНИЯ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ:
Мащерката се размножава както генеративно чрез семена, така и вегетативно - чрез разделяне на туфите или чрез вкореняване на резници. Основно се отглежда чрез производство на разсад на открито. За целта семенцата могат да се засеят през пролетта (март-април) и да се разсадят на постоянно място през май (или достигане на около 10см височина) или да се засеят през август и да се разсадят октомври. Мащерката е светлолюбиво растение. Засенчването забавя нарастването и се отразява негативно върху добива. Макар че мащерката е топлолюбиво растение, тя се отличава с висока зимоустойчивост. Растението е сухоустойчиво, но реагира много добре на поливки при много големи суши. Мащерката предпочита плодородни, пропускливи почви с южно изложение и добро огряване от слънцето. При такива условия растенията синтезират повече и по-качествено етерично масло. Цъфти през юни-юли в розово, жълто, бяло, лилаво. Цветовете са малки, но изглеждат много красиво. По време на цъфтежа растението е обсипано с малки звездички и почти не се вижда земя. Предпочита дълбоки, богати почви.
Надземната част се отрязва в началото на цъфтежа и се суши. Растенията се изрязват най - малко 2-3 дни след дъжд и след вдигане на росата рано сутрин.
ПОЛЗИ:
- Използва се при грип, кашлица, бронхит, астма, пневмония
- Подобрява чревната подвижност. Помага при стомашни и коремни болки
- Билката се използва успешно при възпаления на средното ухо, главоболие
- Ускорява заздравяването на раните , действа като антисептик, успокоява сърбежа и подобрява цвета на кожата и косата. Помага при проблеми с акне
- Външно с мащерка се правят компреси срещу ревматизъм и и ставни заболявания
- Увеличава апетита
- Успокоява нервите и помага при безсъние
- Има антибактериално действие
- Поради високото съдържание на антиоксиданти той служи като превантивна мярка за онкологията
- Етеричното масло се използва също за ароматизиране и антисептично действие в лосиони, тоалетни води и сапуни
Отзиви към продукт