Информация
Слонският чесън (Allium ampeloprasum var. ampeloprasum) е растение, което принадлежи към семейството на чесъна. Произхожда от Централна Азия. Името му идва от размера на луковиците му, които могат да достигнат впечатляващи размери.
Семе за Слонски чесън 3 броя
- Лесен за отглеждане, слънцелюбив сорт
- Образува много големи луковици с деликатен вкус
- Опаковска: 3 скилидки
На вкус слонският чесън е подобен на обикновения, но може да е по-малко интензивен и по-сладък в сравнение с него. Слонският чесън има по-малко влакнеста текстура, което го прави по-лесен за рязане и използване в кухнята. Обикновено в една глава има 4-5 скилидки, като общото тегло достига 250-300 грама.
ОПИСАНИЕ НА РАСТЕНИЕТО:
Външно растението наподобява праз. Достига височина 1,5-2 м (в зависимост от условията на отглеждане). Формира висока, солидна, цъфтяща дръжка и плоски листа и люляково сферично съцветие. Семената обикновено не узряват, но в долната част на луковицата се образуват "бебета", които могат да се използват за отглеждане на култура.
Въпреки големите прилики празът и слонският чесън имат разлика:
Слонът чесън има полуостър вкус и лек аромат на чесън;
отглежда се, за да образува глава, а не бяло стъбло;
размера на главата: трудно може да се побере на ръката на възрастен.
Как се отглежда слонски чесън?
На първо място, за да отглеждате слонски чесън, трябва да разполагате с подходяща почва. Тя трябва да бъде влажна, добре дренирана и огряна от слънцето. Повдигнатото легло е идеално. Ако засаждате през есента, можете да помислите за мулчиране със слама около луковиците. Избягвайте да засаждате площи, директно изложени на вятър или бури, защото чесънът може лесно да се счупи поради дългите стъбла.
Самото отглеждане на чесъна е подобно на това на обикновения. Скилидките се засаждат в добре подготвена, чиста от плевели почва със заострен край нагоре на дълбочина 10-15 см. Разстоянието, на което се засажда, е 20-30 см, за да има достатъчно място за развитие в земята. В идеалния случай садете през есента, тъй като така ще разполагате с по-дълъг вегетационен период. Пролетното засаждане обаче също върши работа.
Грижата за реколтата от слонски чесън изисква плевене и осигуряване на вода през сухите периоди. Поддържайте почвата около растенията чиста от плевели и поливайте редовно, като внимавате почвата да е равномерно влажна през цялото време, но не и подгизнала. Подобно на обикновения чесън, слонският чесън произвежда цветя на върха, които черпят енергия от растението и трябва да бъдат премахнати. Освен това могат да се консумират като годни за консумация, могат да се приготвят подобно на аспержите, лесно се пържат и стават отлична гарнитура.
Слонският чесън има малко вредители и болести. Пазете го от охлюви, лукова мука и бяло гниене.
Прибирането на реколтата от есенното садене е през лятото, от юни до август. Беритбата се извършва, когато горните листа на растението започнат да изсъхват и покафеняват. Това показва, че луковиците са достигнали зрялост.
Производството на слонски чесън на хектар може да варира значително в зависимост от няколко фактора, включително почвени условия, климат, използвана селскостопанска технология и специфичния сорт отглеждан слонски чесън. Обикновено средният добив на хектар за слонски чесън може да варира от 5 до 10 тона на хектар.
ПОЛЗИ:
Слонът чесън има добив, който е 6 пъти по-висок от този на конвенционалната култура. Освен това има много положителни свойства:
- съдържа витамини от група В, както и С, Е, К, РР;
- има антиоксидантни свойства;
- неговото етерично масло има антибактериален, фунгициден, хипотензивен, тонизиращ ефект
Отзиви към продукт