Жълт кантарион - изключително полезна билка
Информация
Жълт кантарион (Hypericum perforatum) е многогодишно тревисто растение познато със разнообразните си и много полезни свойства. Жълтият кантарион е една от най-употребяваните билки, наричана в миналото „трева за 99 болести”.
Можете да отглеждате Жълтия Кантарион в билкова градина на двора или в голяма саксия или сандъче на балкона.
Жълтият кантарион е непретенциозен и дори с минимални грижи ще ви даде добра реколта.
Растението е от семейството Звънкови, от рода Звъника. Съществуват няколко разновидности на растенията от род Звънка, но с доказано лечебни свойства има само жълтият кантарион. Той се различава от другите звънки по листата си – обърнати срещу слънцето те изглеждат като перфорирани (с малки дупчици), откъдето и идва латинското му име Hypericum perforatum.
Листата са с елипсовидна форма и дължина 1-3 см. Стъблото е разклонено и достига височина около 60 сантиметра. Външно изглежда като малък храст с наситено жълти цветове, събрани в съцветия. Растението цъфти през летните месеци юни-август.
За лечебни цели се използват горните части на стъблата, обрани преди или по време на пълния цъфтеж (юни-август).
Жълтият кантарион е богат на витамин С, съдържа каротин, етерични масла и танини, смолисти вещества. Лекарствата, направени на неговата основа, имат бактерицидни, стягащи и кръвоспиращи свойства, допринасят за регенерацията на тъканите и бързото зарастване на рани и изгаряния. Но най-известното му действие е на природен антидепресант. Билката съдържа червен пигмент - хиперицин, която влияе върху мозъчната обмяна като регулира нивата на серотонин, както и на други медиатори, които въздействат на нашето настроение.
УКАЗАНИЯ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ:
- Освен чрез семена растението се размножава и вегетативно
- Сеитба на семена: през пролетта – месец март и април
- Семенцата се разпръскват и се посипват леко с пръст
- Засявайте на 40 сантиметра от растение до растение
- Семената на Жълтият Кантарион покълват за няколко седмици
- Поливайте умерено, при нужда. Не допускайте подгизване на почвата
- Растението се развива добре на слънце и добре дренирани почви
- Най - благоприятно време за събиране на билката е в края на юни, към 24-ти (Еньовден). По това време кантарионът е в пълен цъфтеж
- Обирането на кантариона става, като берете само стръкове, с дължина около 20 сантиметра, измерено от най-горната част на билката – върховете. Важен етап от брането – когато обирате въпросните стръкчета, внимавайте да не прибирате такива, при които цветчета вече са преминали цъфтежа си. Сбирате китките и оставяте да се изсушат, оставяйки цветовете обърнати към земята. Изберете за целта сянка и осигурете проветрение. Заедно с това мястото се избира така, че в помещението да не е много горещо.
Отзиви към продукт