Как да предпазим овошките от слана?
Как да предпазим овошките от слана - полезни съвети
Ниските пролетни температури са често срещано явление у нас, особено през последните години, когато наблюдаваме сравнително мека и топла зима, последвана от студена пролет. Тези амплитуди могат да нанесат значителни повреди по овощните култури - загуба на плодове, а понякога дори и загиване на целите дръвчета. За критични се приемат температури от -1,1 до -5,9 градуса, в зависимост от вида на културата.
За да предпазим нашата овощна градина от пролетните слани, трябва да действаме както превантивно (задимяване, затопляне на въздуха, напояване на почвата преди нощта на падането на слана или мраз, дъждуване), така и чрез спазването на задължителните изисквания още при създаването на овощните градини.
Превантивни мерки за предпазване от слана при създаване на овощната градина
Ето на какво да обърнем внимание още в началото:
1. Да изберем правилно място за нашата овощна градина
Овощни градини да се създават в места с най-благоприятни за отделните видове и сортове почвени и климатични условия. Върху терени с близки подпочвени води не трябва да се засаждат овощни дръвчета, преди да се извърши дрениране. Да се избягват места, където ниските температури се съпровождат със силни ветрове или температурите се повишават бързо и размразяването става бързо, както и тези, които задържат влага (котловини, затворени долини и др.).
2. Да засаждаме късно цъфтящи овошки
Можем да изберем сортове, които цъфтят по-късно във времето и така имаме доста по-голям шанс да се опазим от сланите.
3. Да засадим плодните дръвчета в близост до каменна стена или зид
Каменните или тухлени стени, обърнати към слънцето, са много благоприятни против слана, защото поглъщат топлина през деня и я освобождават през нощта. Засаждайки овошите в близост до стената, дръвчетата могат да се възползват от тази излъчена топлина, която би могла да бъде достатъчна за да спасим тези скъпоценни цветове. Това се отнася най-вече за по-малко издръжливите дръвчета като праскови, череши и кайсии.
Методи за предпазване на вече засадените овощни дръвчета
Съществуват няколко начина, по които да предпазим овощната си градина от пролетните слани:
1. Варосване на целите дръвчета
При този метод трябва да варосваме целите дръвчета през зимата, преди настъпването на студовете. При олющване на варта в края на зимата или в началото на пролетта, е необходимо варосването да се повтори. По този начин забавяме началото на вегетацията с около 20 дни, което може да бъде решаващо за цъфтежа.
Раните, причинени при резитбата на дебели клони или от вредители (зайци, сърни и др.), да се замазват веднага с овощарска замазка или блажна боя.
2. Натрупване на сняг около дръвчетата през зимата
През зимните месеци можем да натрупаме много сняг около стволовете на овошките и да го утъпчем добре. По този начин отново целим да забавим събуждането и цъфтежа на нашите дръвчета.
3. Пръскане с продукти срещу слана - Стоп Фрийз или Скудо Терм
На пазара вече се предлагат специално разработени продукти за предпазване на растенията от измръзвания, причинени от ниски температури и слани. Ефектът им е изключително добър.
4. Задимяване с бали слама
Това е един от най-старите и разпространени способи за борба с пролетните студове. Дава резултати при по-слаби мразове и на места, където няма приток на студен въздух отстрани (предимно по-равни). Освен слама, можем да използваме развалено сено, торф, дървен талаш, растителни остатъци - слънчогледови и царевични стъбла и други. Натрупваме ги на купчини в редове, отстоящи на около 30-40 метра един от друг и на около 4-5 метра в реда, като върху сухите поставяме по-влажните материали. За повишаване на температурата с 1 градус на декар са необходими около 10-12 купчини с по 120 кг материали, като върху сухите и лесно горимите се поставят по-влажните. Взема се под внимание и посоката на вятъра.
По-скъпи методи, подходящи за големи овощни градини
1. Дъждуване с разпръсквачки над короните на овошките
Този подход е доста разпространен в Европа и е най-ефикасен за напълно опазване на цветовете от измръзване дори при температура минус 4 - 5 градуса. Идеята тук е, че при преминаване от едно агрегатно състояние в друго, водата отделя температура, която е много важна за цветовете на плодните дръвчета. Основният проблем при този метод е, че се пръска цялата площ едновременно, което изисква огромни количества вода. Използват се дъждовални инсталации, моторни или гръбни пръскачки, но с разпръсквачи за фина струя. Пръска се с прекъсвания, без да се допуска образуването на ледени висулки и стичане на вода по клоните и стъблото. Пръска се дърво след дърво, като за час се изпръскват 2-5 л вода на 1-1,5 куб. м от обема на короната. Обикновено пръсканията продължават 2,5-3,5 часа, а при по-силни студове - и повече. При поливане преди нощта на падането на слана се повишава топлопроводността и радиацията на почвата от по-топлите долни пластове към повърхността й, вследствие на което се повишава и температурата на въздуха с 2-3 градуса.
2. Обдухване със специални вентилатори
Този метод също е доста разпространен в развитите страни, най-вече от промишлените овощари. Принципът на работа е използвато на топлия въздух, издигащ се над овощната градина, който чрез задвижване на въздуха се връща в нея и я пази от измръзване.
3. Поставяне на защитни мрежи над овошките
Добър и работещ вариант за предпазване на овошките от слани е поставянето на покривни мрежи от изкуствена материя, които напълно предотвратяват опасността от повреди, причинени от ниските температури. Проблемът тук е, че е необходимо изграждането на специална конструкция, върху която да разположим мрежите.
Много важно за студоустойчивостта на овощните тървета е да полагате добри грижи за тях през цялата година:
-
Да ги торите с фосфорни и калиеви торове за по-висока устойчивост на студ и измръзване;
-
Да не се тори и полива през втората половина на лятото и есента, тъй като това пречи на дърветата да узреят нормално.
-
Много важно за добрата студоустойчивост е по-голямата запасеност на растенията с пластични вещества, натрупани през вегетацията. Обилно плододалите дървета остават по-слабо запасени с органични вещества и са по-чувствителни на измръзвания, отколкото тези, които са слабо плодоносили, защото са имали по-малко плодове за изхранване.
-
Редовните грижи през цялата година не бива да бъдат пропускани - окопаване, поливане, мулчиране, пръскане, опазвне от вредители, подрязване.
Ако имате още въпроси, свързани с грижата за вашите овощни дръвчета, пишете ни на office@bulagro.com или ни се обадете на тел. 0884 611 341.