Есенно пръскане на овошките с карбамид и меден препарат

Есенно пръскане на овошките с карбамид и меден препарат
С настъпване на есенния период идва времето да се погрижим за овощните дръвчета. Въпреки, че времето е сравнително топло, те вече се подготвят за зимен покой - листата бавно придобиват характерните си жълто-червени окраски и скоро ще окапят. Това е и правилният момент, когато трябва да бъдат напръскани с карбамид. Тази мярка се отнася главно за семковите овощни, които през годината са били силно нападнати от струпясване. От костилковите овощни третирането се извършва при череши и вишни за предпазване от бяла ръжда (цилиндроспориоза или кокомикоза). Освен срещу споменатите болести, пръскането с карбамид е препоръчително и за останалите дръвчета, защото ги прави по-устойчиви на ниските зимни температури. Установено е, че карбамидът благоприятства лигнификацията (вдървесиняването) на тъканите по клоните и по този начин ги предпазва от измръзване.
Пряко и косвено действие на карбамида

Амидният азот в карбамида има пряко и косвено действие.
Прякото се изразява в създаването на благоприятна среда за развитие на полезни микроорганизми, които се хранят с различните зимуващи форми на гъбичните заболявания.
Косвеното се свежда до ускоряване разлагането на листната маса и лишаване от храна на гъбите – така те загиват по-лесно в зимните условия.
Начин на пръскане с карбамид

За третиране с карбамид се препоръчва използването на 5-7% концентрация. Разтворът се приготвя от 500-700 г карбамид, разтворен в 10 л вода.
От изключителна важност е да се опръска цялото дърво с разтвора – пръскат се не само неокапалите листа, но и тези под и около дърветата, защото карбамидът служи като катализатор за развитие на полезните микроорганизми, които бързо разлагат листата. Останали без хранителна среда болестотворните микроорганизми загиват.
След пръскането пръскачката се измива много добре, защото карбамидът разяжда всички метални части.
Повторно пръскане
При костилковите овощни видове след масовия листопад, трябва да се извърши отново пръскане. То е насочено срещу бактериалното изсъхване, къдравостта по прасковата, сачмянката и ранното кафяво гниене по кайсията, черешата и вишнята. Повторното пръскане трябва да се направи с 2% бордолезов разтвор (разтвор от син камък и вар), като вие сами можете да си приготвите разтвора или да си изберете някой от готовите мед-съдържащи препарати, които по нищо не отстъпват по качество.
Такива са Фунгуран ОН 50 ВП, Шампион ВП, Бордо Микс 20 ВП, Копрантол Дуо, Купрохай 50 ВП и д.р.
Как да си приготвим сами бордолезов разтвор можете да прочетете тук:
Пръскане с бордолезов разтвор
Ако имате още въпроси, свързани с грижата за вашите овощни дръвчета през зимния сезон, пишете ни на office@bulagro.com или ни се обадете на тел. 0884 611 341.