Защо и как да варосаме дръвчетата?
Една особено важна част от есенните грижи за овошките е варосване на дърветата. Кората на дървото не е само външно покритие на ствола, но и негов защитен слой. Затова е толкова важно да я предпазваме от неблагоприятните външни влияния.
Слънцето, дъждът, вятърът и мразовете водят до появата на пукнатини по кората. Тези пукнатини са много “примамливи” за влизане не само на вредителите, но и на различни болести.
Варосването на дръвчетата ги предпазва и ще ви спести бъдещи проблеми. Ето някои от предимствата му:
- Правим една здрава основа за следващата година;
- Предпазваме кората на дърветата от напукване. Вредителите обичат да се завират в пукнатините на кората и след това унищожаването им е трудно. Отделно, те са преносители и на много болести.
- Избиваме вече влезлите под кората вредители; В пукнатините на кората на незащитените дървета могат да навлязат спори от гъбички или патогенни микроорганизми, които да заразят дървото.
- Варосването предпазва дърветата от изгаряния и измръзвание, които могат да се появят през зимата, в началото на пролетта или през лятото.
- Белият цвят отразява добре лъчите на слънцето, така че белите дървета са защитени от прегряване и напукване на кората;
- Младите дървета, които са белосани през есента, са защитени за цялата зима от гризачи, които обичат да ядат крехка кора;
- Удължаваме във времето периода на цъфтеж с 2-3 седмици, което може да бъде от изключителна важност за бъдещата реколта, поради намаляване на риска от слани.
Важно е да знаете
Погрешно е смятането, че процедурата по варосване на дръвчетата се прави само през пролетта. Всъщност е препоръчително това да се прави през пролетта и през есента, като есенното варосване се счита за основно, а пролетното за вторично. Ако нямате възможност да правите процедурата два пъти, ви съветваме да го правите поне веднъж и то да е през есента. Ако пропуснете есенното белосване, то го направете рано напролет.
Самото измазване с варовия разтвор трябва да правим в сухо време, при температури навън над 4-5 градуса.
Варосване на дървета – как да ги подготвим
Преди да започнете да варосвате дърветата в градината трябва да бъдат подготвени правилно. Ето стъпките, по които да го направите:
- Първо се почистват ствола и основните клони от мъх и лишеи и се маха старата кора, която е започнала да се бели. Всичко това се прави ръчно с градински ръкавици - не се използват никакви пластмасови или метални четки или гъби, защото ще травмират кората на растението. Премахвайки кората, заедно с нея се отделят и останалите в нея вредители.
- За да сте сигурни, че всички тези „излишни“ или болни части не попадат в почвата около дърветата, е добре да поставите на земята около ствола някакво платно, върху което да паднат отпадъците.
- Всички части, смъкнати от дървото, трябва да бъдат изгорени извън градината. Не трябва да оставяте тези отпадъци под дървото, тъй като може да съдържа вредители или причинители на болести.
- Следващият етап е дезинфекцията на кората. Тя трябва да се прави само при сухо време. За обработката на ствола е необходим 2% бордолезов разтвор. Може да се използва и железен сулфат в същата концентрация или 6-8% (600-800 г на 100 л вода). Напръскайте дърветата с фина пръскачка, така че материалът да полепне върху кората, вместо да потече по нея с големи капки.
- При резитбата на клони, при присаждане на калем през пролетта, както и при повреда на кората от измръзване, гризачи и други, се причиняват рани, които представляват отвори за проникване на вода, неприятели и патогени, които пречняват инфектиране и загниване на тъканите. Ето защо по-големи отрези, рани и местата на присадките се замазват с овощарска замазка.
- На последния етап остава само да се подготви разтворът за пръскане. Може да се купи готов, но повечето градинари си го приготвят сами, защото не е никак трудно.
Както младите фиданки (над 2 годишна възраст), така и възрастните дървета, трябва да се варосат. Разиката е само, че концентрацията на разтвора при младите фиданки трябва да бъде двойно по-слаб, за да не се увреди крехката им кората. Ако се притеснявате да не изгорите кората и решите да не я варосате - недейте, защото вредите от слънчевите изгаряния или измръзвания ще са много по-големи.
Варосването на стволовете на широколистните дървета с варово мляко, освен изброенните до момента ползви, има и предпазно действие срещу някои лишеи и пазарити, а ако към разтвора се добави фунгицид – Шампион, Фунгуран или друг – тогава разтворът предпазва и от някои гъбни и бактериални заболявания. Важно е варовият разтвор да съдържа клееви компоненти, иначе няма да се задържа дълго на кората, тъй като ще се отмие от дъждовете.
Провеждайте защитните операции ежегодно и ще видите положителния резултат - дърветата ще боледуват по-малко, ще дават повече реколта, и главното – дърветата ще живеят по-дълго.
Необходими съставки:
- 2 - 2,5 кг гасена вар
- 250-300 г меден сулфат (син камък)
- 1 кг глина (или 100г лепило за дърво)
- 10л вода
Всички компоненти се смесват и разбъркват добре до получаването на хомогенна смес без бучки. При нанасянето върху ствола варовият разтвор трябва да е толкова гъст, че да не се стича.
Обърнете внимание
Важно е да се знае, че варосването на неподготвена кора е опасно – механичното въздействие върху повредената кора води до разслояването й и напукване, което пък повишава вредното въздействие на слънцето, отрицателните температури, вредители и болести.
С ежегодните ни грижи напролет и наесен за плодните ни дръвчета, ние със сигурност ще подпомогнем тяхното правилно и здравословно развитие. А те със сигурност ще ни се отблагодарят за добрите грижи!
Ако имате още въпроси, свързани с грижата за вашите овощни дръвчета през зимния сезон, пишете ни на office@bulagro.com или ни се обадете на тел. 0884 611 341.