Борба с доматен миниращ молец
Борба с Доматен миниращ молец (Tuta absoluta)
Доматеният миниращ молец Tuta absoluta (Lepidoptera) е изключително опасен неприятел. Той напада не само домати, но и патладжан, фасул, картофи, пипер и д.р. от сем. Solanacea., a повредите, които може да причини, достигат от 50 до 100%.
Tuta absoluta произхожда от Южна Америка, през годините се е разпространила в голяма част от страните в Европа, а в България достига през 2009г.
Продължителността на жизнения цикъл е средно от 28 до 38 дни в зависимост от температурите. По тази причина и неприятелят успява много бързо да се намножи.
Видът зимува като яйце, какавида или възрастно насекомо в почвата, в растителните остатъци или в други укрития.
В отопляемите оранжерии доматеният миниращ молец се развива целогодишно, в резултат на което там могат да се открият всички стадии по време на целия вегетационен сезон. В зависимост от условията на околната среда, Tuta absoluta може да развие до 12 поколения годишно. Женските снасят яйцата си поединично и по-рядко на групи, предимно по листата, но могат да се срещнат и по други надземни части на растението. Една женска може да снесе до 260 яйца, а гъсениците се излюпват след 4-6 дни. При наличие на храна не изпадат в състояние на покой (диапауза), а тръгват по цялото растение и нападат всичките му части - листа, стъбла, цветове и плодове.
Най-лесно различимата форма на нападение от молец е мините, които образува по листата - те са къси, широки, обезцветени и с екскременти под формата на кубчинка, разположени в единия край.
При силно нападение листата изцяло загиват, а галериите в стъблата причиняват деформации и забавят растежа на растенията, повредените цветове опадат. Повредите по плода представляват малка дупка на входа, на която има малки купчинки от екскременти. При разрязване на плода се виждат тунели. Нападнатите нарастващи плодове се деформират, а зрелите загниват от развитието на вторични патогени.
След 12-15 дни гъсениците завършват развитието си и какавидират. По - голямата част от гъсениците напускат растението за да какавидира в почвата на 1-3 см дълбочина, а останалата част какавидират в копринени пашкули по листата или по образуваните мини. Какавидния период продължава около 6-8 дни, в зависимост от температурата.
Пеперудите са активни през нощта и рано сутрин. През деня те са скрити между листата на растенията и летят само при обезпокояване. При летеж пеперудата може да стигне до 10 км.
Как да разпознаем Tuta absoluta?
Възрастното насекомо е пеперуда с кафеникаво сив цвят, черни петна по крилата и дължина 6 мм. При разперване на крилата достига до 10мм. Лесен белег, по който може да се различи, е тъмната ивица, която се намира зад главата и има формата на дъга.
Яйцето е продълговато, овално, с кремавобял до жълт цвят.
Ларвите на Tuta absoluta са гъсеници, които имат ясно различими глава и крака. Те са жълтеникави при излюпване. След това добиват жълто-зелен до светлорозов цвят при зряла възраст. Характерен белег за тях е тъмната кафява ивица, която се намира зад главата. Напълно развитата гъсеница е дълга около 9 мм. Какавидата е с вретеновидна форма, светлокафява, дълга около 6 мм.
Извеждане на борба с доматен миниращ молец
Борбата с Tuta Absoluta е трудна, но могат да бъдат прилагание различни мерки за контрол.
- Използването на феромонови/водни/лепкиви уловки е сигурен метод за ранно диагностициране на нападателя. Освен това, използването на феромонови уловки води до намаляване на популацията. Препоръчително е уловките да се поставят 2 седмици преди разсаждане, за да се определи степента на риск от нападение.
- Използването на здрав посадъчен материал е от изключително значение. При закупуване на готов разсад внимателно огледайте за повреди. Дори и при най-малкото съмнение, че разсадът е повреден - не рискувайте, защото последствията може да са големи.
- Поставянето на защитни мрежи на вратите и проветрителите на оранжериите може да ви “спаси” от проникване на вредителя. Мрежите трябва да бъдат с диаметър на отворите 0,5мм.
- Добрата земеделска практика е от съществено значение. При появата на първите мини листата трябва задължително да се отстранят и внимателно да се изнесат в чували, след което могат да бъдат изгорени или обработени с белина.
- Редовно почистване на плевелите в засадените площи и наоколо. Татулът и черното куче грозде са много предпочитани от доматения миниращ молец.
- Обработка на почвата:
- При отглеждане на открито: Старателно изчистете растителните остатъци и задължително извършете дълбока оран.
- При оранжерийни условия: Изчистете растителните остатъци и по възможност извършете пропарване или соларизация (обеззаразяване с помощта на слънчевите лъчи). Соларизация за минимум 4-5 седмици унищожава какавидите в почвената повърхност.
7. Включване в сеитбообръщението на култури, които не се нападат от доматен миниращ молец. Такива са краставици, тиквички, магданоз, копър, салата, моркови и други.
8. Провеждане на растителнозащитни мероприятия.
- Много е важно борбата да се води срещу всички жизнени стадии на вредителя и с правилните препарати, като първо трябва да се установи кой е преобладаващият стадии от популацията.
- Също така, борбата трябва да започне навреме, докато плътността е ниска и различните поколения не са се застъпили. Използването на инсектициди с различен механизъм на действие е от съществено значение, за да не придобие резистентност неприятелят.
Подходящи инсектици при борбата с доматения миниращ молец са:
- Амплиго 150 ЗК
- Кораген 20 СК
- Волиам Тарго 063 СК
- Синейс 480 СК
- Моспилан 20 СП
- Рапакс
- НимАзал Т/С
- Авант 150 ЕК
- Минекто Алфа
- Алверде 240 СК