Защо доматите се напукват и как да го предотвратим?
Напукването на доматите е често срещан проблем сред градинарите, който се получава в следствие на неправилна грижа и резки климатични промени.
Концентрично напукване на доматите
Концентричното напукване се появява като хоризонтални кръгове около върха на домата. Тези пукнатини са по-чести при гладките, сферични сортове домати. Обикновено преминават по-леко и често заздравяват преди плодовете да загният.
Радиално напукване на доматите
Радиалното напукване обикновено е по-проблематично от концентричното напукване на доматите.
Напукването е вертикално по домата. Появява се по-често при сортове, при които плодовете са с неправилна форма. Поради по-големия размер, тези пукнатини трудно могат да зараснат, а плодовете с радиални напуквания са силно уязвими към мухъл и гниене.
Причини за напукване
Причините за напукване на доматите могат да бъдат няколко:
1. Една от основните причини е неравномерен воден режим: Твърде много поливане или недостатъчно такова води до напукване на плодовете.
ПРЕПОЛИВАНЕ - Напукването на доматите се получава, когато вътрешността на домата расте по-бързо от кожата. Когато растенията получават прекалено много вода, вътрешността на домата нараства твърде бързо, кожата не издържа на налягането и се пука. Преди да полеете растенията, най-добре проверете влажността под почвата на няколко сантиметра - ако е влажна не поливайте още.
ЗАСУШАВАНЕ - Ако засушите растенията за дълго време, те ще спрат растежа си и когато започнете да поливате, ще започнат интензивно да абсорбират вода, за да компенсират липсата й, плодовете бързо ще нараснат и резултатът ще е същият - ще се напукат.
Проблемът със засушаването по-често се получава при оранжерийните домати. В по-горещите дни почвата в оранжерията силно се нагрява и много бързо изсъхва, а след това, когато я полеете обилно, доматите поглъщат голямо количество вода, кожата не издържа на налягането и се пука.
При отглеждане на домати на открито след засушливи дни също не бива да преполивате растенията, защото резултатът ще е аналогичен - плодовете ще се напукат. Друг рискован момент при отглеждане на домати на открито са поройните дъждове, особено когато настъпят след продължителни горещини, когато почвата е изсъхнала.
Съвет: Ако се е случило растенията ви да са засушени, преди да ги полеете оберете всички узрели и почти узрели плодове.
Много е важно растенията да се поливат равномерно през целия вегетационен период и особено когато започнат да се образуват плодовете. Постарайте се да поддържате почвата влажна.
2. Лош дренаж - Подобно на прекомерното поливане, недренираната почва може да доведе до същия резултат. Ако излишните валежи или напояване не могат да се отцедят, корените ще поемат твърде много вода. За това без значение дали ще отглеждате вашите растения в саксия или в земята, се постарайте почвата да има добър дренаж, за да избегнете прекомерното задържане на влага.
3. Температурни колебания: това е другата често срещана причина за напукването на доматите. Резките температурните колебания, твърде високите или ниски температури могат да доведат до неравномерен растеж и да накарат кожата на доматите да стане крехка, т.е. податлива на сцепване. Разбира се, не можем да се борим с климата, но можем да намалим пораженията, които може да причини.
При много високи температури използвайте засенчващи мрежи или други защитни покрития, за да предпазите растенията от слънцето; ако отглеждате домати в оранжерия не забравяйте да я отваряте редовно, а през лятото постояно отворена, за да не “прегреете” растенията, тъй като в много горещи дни темепратурата в оранжерията може да достигне твърде високи градуси.
- При ниски температури може да използвате агрил или други защитни покривала против замръзване, за да предпазите растенията от студа.
4. Ненавременно бране - Създайте си навик да прибирате узрелите домати редовно. Нека това се превърне в ежедневна рутина - да проверявате растенията за почти или напълно узрели плодове и да ги берете веднага е много важно. Както вече споменахме, един-единствен неочакван дъжд и готовите ви, вкусни домати може да се напукат. Навременното бране не само ще попречи на напукването, но ще насърчи останалите домати на растението да узреят по-бързо и ще стимулира растението да произвежда повече.
5. Неправилно торене: През различните етапи на развитие, растенията имат нужда от торове с различно съдържание. По време на формиране и узряване на плодовете избягвайте торове с азот. Калцият е от съществено значение в този период. Той заздравява клетъчните стени, което ще предпази плода от напукване. Торенето с калций по време на формиране на плодовете ще ги предпази и от върхово гниене. Използвайте и торове със съдържание на магнезий и калий.
Какво да направим, за да сведем риска от напускване до минимум?
Без значение по кой от двата начина са се напукали плодовете ви, наистина е много разочароващо, след всички грижи, които сте положили, когато отидете в градината, за да си наберете вкусни домати, да видите, че са се сцепили.
След като разберете от какво се получава този проблем, с няколко малки корекции можете да го избегнете напълно или поне да намалите честотата.
- Поддържайте умерена влага и не допускайте пресъхване на почвата. Ако все пак това е станало, не преполивайте растенията. Най-добре е да им осигурите необходимата вода като направите няколко поливки, но по-малки. Мулчирането около растенията ще помогне за поддържане на постоянна влага в почвата. Освен това ще осигури една по-постоянна температура на почвата. Това е ефикасен начин, с който да намалите напукването на плодовете до минимум.
- Осигурете добър дренаж - независимо дали отглеждате домати в саксии или в земята, не забравяйте да им осигурите добър дренаж. Растенията имат нужда от вода, но не оставяте корените да застояват в нея, защото това също им се отразява неблагоприятно.
- Контролирайте температурата - в оранжериите температура на въздуха в горещите дни може да достигне до 40 градуса, което води до забавяне на растежа на плодовете. Когато температурата се понижи, доматите започват да растат бързо и кожата ще се напука. Старайте се да поддържате 20-22 градуса през деня и 16-18 градуса през нощта.
- Използвайте защитни материали срещу високи и ниски температури. Има и подходящи препарати, които предпазват растенията и им помагат да преодолеят стресовите ситуации (препоръчваме биостимулаторите на Валагро - Мегафол, Вива).
- Обирайте доматите винаги преди обилни дъждове, дори тези които са не са напълно узрелил.
- Обирайте реколтата редовно - колкото по-дълго оставите узрелите домати на растението, толкова по-голям е шансът е да се напукат. За това ги обирайте често и навреме.
- Ако видите напукани домати, съберете ги веднага.
- Отглеждайте устойчиви на напукване сортове - Някои сортове домати са по-податливи на напукване от други, защото имат по-мека и тънка ципа.
Могат ли да се ядат напукани домати?
Да, подходящи са за консумация! Въпреки че може да не изглеждат естетически приятно, напукването не влияе на вкуса или хранителната стойност на домата. Въпреки това е важно да разгледате внимателно доматите, преди да ги консумирате. Проблемът с такива плодове е, че с такъв вид повреда те са лесно податливи на загниване, затова ги обирайте навреме и ги използвайте възможно най-бързо, защото няма да останат свежи толкова дълго, колкото обикновено.
Успех и приятно градинарство!