Отглеждане на ранни домати
Без значение дали са розови, червени, зелени, жълти, оранжеви или дори черни, доматите са изключително полезни и носят редица ползи за организма. Климатът у нас позволява отглеждането на домати за ранна, средно ранна и късна реколта. В тази статия сме описали кои са стъпките за приготвяне на здрав разсад за домати и успешното пресаждане и отглеждане на ранни домати.
Едва ли има човек, който да не обожава вкуса на прясно откъснат сочен домат! Неслучайно доматите са една от най-разпространените зеленчукови култури в света и основна зеленчукова култура в България. Малко хора знаят, че тяхната родина е Южна Америка, а те принадлежат към семейство картофови Solanaceae.
Без значение дали са розови, червени, зелени, жълти, оранжеви или дори черни, доматите са изключително полезни и носят редица ползи за организма.
Подходящи сортове за ранно отглеждане
Климатът у нас позволява отглеждането на домати за ранна, средно ранна и късна реколта.
За да отгледате хубави и здрави ранни домати, сортовете, които избирате, трябва да отговарят на няколко условия:
- да са ранозрели
- да са с по-твърда ципа
- да са устойчиви на болести
- да са бързо адаптивни към климатичните условия, тъй като в този период те са нестабилни
Приготвяне на разсада
Отглеждането на ранни домати става с предварително подготвен разсад. Семената се засяват от средата на януари до средата на февруари във форми за разсад или торфени саксии, които можете директно да засадите в почвата, без да е необходимо да вадите разсада от тях. За 1 кв.м. ще са ви необходими 2,5-3 г семена, с които после ще може да покриете 100 кв.м.
За приготвяне на разсада за домати препоръчваме да използвате торфен субстрат, който по желание можете да смесите с обикновена почва, или да го използвате така. Напълнете торфената саксийка / форма за разсад и полейте с вода. Сложете семената на 1 - 1,5 см дълбочина и леко притиснете.
Друг лесен вариант е да използвате набъбващи торфени блокчета Джифи - те са направени от торф, дървесина и влакна от кокосов орех, което ги прави екологично чисти продукти. Поставете по едно блокче на дъното на торфена саксийка или форма за разсад, полейте блокчетата с вода, така че да набъбнат и сложете по 2 семенца в дупката (поставяме 2 семена, за да се застраховаме в случай, че едното от тях не покълне).
Съвет: Полейте почвата преди поставянето на семенцата. Това ще предотврати те да “потънат” дълбокo след поливката. След това поставете семенцата и ги покрийте с 1,5-2 см торфена смес и напръскайте торфа с пулверизатор като го настроите да пръска на “мъгла”.
Грижи за разсада
Най-важното условие за поникване на семенцата е да поддържате оптималната температура и влажност, светлината в този момент не е от особено значение. Подходяща температура в този период е 23-25 градуса. Старайте се да я поддържата непроменлива, без резки колебания. Покриването на съда с фолио подпомага поддържането на постоянна темепература, но не забравяйте, че фолиото трябва да се махне веднага, след като семенцата поникнат. За да избегнете образуването на конденз под фолиото, може да му направите 2-3 малки дупчици. Преовлажняването може да причини изгниване на семенцата, така че правенето на дупчици ще ви предпази от това.
След поникване температурата се намаля с няколко градуса, а на растенията вече трябва да се осигури и достатъчно дневна светлина. Повечето разсади при вътрешно отглеждане изискват шест до осем часа на слънчева светлина, така че ги поставете в близост до прозорец.
Важно: Недостатъчната светлина води до етиолиране на разсада! В стремежа си да достигне до необходимата му светлина, той изтънява и се удължава.
Пикиране и закаляване на разсада
Когато растенията достигнат фаза кръстосване (втори същински лист), те се пикират в работни саксии, табли, кофички и д.р. Предварително си подгответе работните саксии. Изсипете торф и направете по-голяма дупка в него. След това започнете да изваждате растенията като внимавате да не ги нараните или счупите, защото те са още много крехки.
Основните грижи за разсада в този момент са отново поддържане на оптимална влажност, температура и светлина. Ако забележите поява на неприятели (въшки, акари и д.р.), не пропускайте да напръскате с подходящ инсектицид. При първи симптоми на “сечене” на разсада, задължително полейте с р-р на фунгицид Проплант.
След разсаждане съветваме поливката да бъде направена с вкоренител Рутмост в доза 10 мл/5 л вода, или коренов биостимулатор Радифарм в доза 25-50 мл/10 л. Втората поливка с Рутмост/Радифарм се прави веднага след разсаждането на постоянно място.
Десет дни след пикиране на разсада подхранете вашите домати с течен тор Плантафол 20-20-20 в доза 20-30 г/10 л, за да им дадете необходимите хранителни вещества за здрав и пълноценен растеж.
10 -15 дни преди засаждане на доматите на постоянното им място, температурата трябва постепенно да се понижи, като през нощта трябва да е около 10-12 градуса, а през деня - със 7-8 градуса по-висока. Поливките също трябва да се намалят. Това се прави с цел закаляване на разсада.
Засаждане на разсада домати на открито
Ранните домати се засаждат в оранжерии през март-април и на открито след преминаването на опасността от слани. Това обикновено е към края на април, но все пак се съобразете с климатичните особености на вашия регион.
Важно! Почвата трябва да бъде добре почистена от растителни остатъци и неприятели. При нужда, почвата се обеззаразява срещу телени червеи, нощенки, стоножки, зелеве мухи и майски бръмбар с Леброн О5 Г в доза 2 кг/дка, или Ерколе КР в доза 1-1,5 кг/дка. При преходни гъбни заболявания, третирайте с мед-съдържащи препарати, например Син камък 2% разтвор. Преди засаждане на постоянно място, наторете почвата с Яра Мила Комплекс или НПК тор.
Засаждането се извършва на 2-3 см над кореновата шийка, като се подбират растенията, които са здрави, с добре развита коренова система и височина 25-30см. Веднага след засаждането полейте обилно.
Съвет: Препоръчваме ви първата и втората поливка да извършите с разтвор на Радифарм. Това не само ще подпомогне по-доброто вкореняване и бързо преодоляване на стреса от преместването, но и прави растенията по-устойчиви на неблагоприятни климатични условия.
Основните грижи след засаждането включват междуредови обработки, привързване, премахване на страничните разклонения (колтуци), подхранвания. Не забравяйте да провеждате навременна и качествена растителна защита за предпазване от различни заболявания, както и за нападение на растенията от трипс, белокрилка, акари, нощенки, доматен миниращ молец (Tuta absoluta) и д.р.
Пожелаваме ви богата и вкусна реколта!
Ако сте начинаещ градинар, може да пробвате един от нашите специално разработени пакети, съдържащи всичко необходимо за отглеждане на разсад за домати.