Чести грешки при отглеждане на разсад от семена
В тази статия сме обобщили кои са най-често срещаните грешки при отглеждането на разсад от семена и какви стъпки да следваме, за да ги предотвратим.
Отглеждането на собствен разсад от семена има редица предимства:
- Можете да изберете любимите си сортове;
- Да отгледате необходимия брой растения, да полагате правилните грижи за здрав и качестен разсад;
- Отглеждането на собствен разсад ви осигурява по-голяма гъвкавост и контрол - може да изберете подходящите дати за сеитба и разсаждане, съобразявайки се с климатичните условия във вашия район;
- По-евтино е от закупуването на готов разсад;
- Осигурявате си малка градинарска терапия през зимните месеци :)
Отглеждането на разсад от семена не е трудно, но начинаещите градинари често се сблъскват с някои затруднения, които могат да ги обезсърчат. Кои са те, какви са причините и как да ги предотвратим:
1. Семената изобщо не покълват
Проблемите с покълването могат да се дължат на различни причини. Някои от най-често срещаните са:
- Стари семена - Когато се съхраняват правилно, семената имат дълъг живот. Съхранявайте семената си на студено и сухо място. Влажността и топлината значително ще намалят срока на годност на вашите семена. И все пак избягвайте да използвате твърде стари семена, защото колкото по-стари са, толкова степента на кълняемост намалява.
- Неправилна температура - за да покълнат семенцата, те имат нужда от по-високи темепратури. Ако не осигурите на семената нужната температура, процесът на покълване ще се забави.
- Неправилно поливане - По време на покълване трябва да се уверите, че поддържате почвата равномерно влажна. Ако поливате твърде много, рискувате семената ви да изгният, преди да покълнат. Ако ги оставите без влага, те или никога няма да покълнат, или ще загинат, опитвайки се!
- Дълбочина на засяване - Когато засявате семената си, обърнете внимание на дълбочината на засяване. Прочетете описанието на пакета, за да знаете какви са изискванията на типа семе. Различните култури имат различна дълбочина на засяване, затова се старайте да я спазвате. Ако са засадени твърде дълбоко, растенията могат да останат без енергия, преди да достигнат слънчева светлина. Прекалено плиткото засаждане пък може да доведе до изсъхване.
2. Семената поникват, а след това растенията загиват
Ако семенцата ви са поникнали, но след това младите растения загинат, най-вероятно сте допуснали една от тези грешки:
- Прекалили сте с водата - Твърде много влага позволява развитието на болести. След като семената ви покълнат, поливайте разсада си само когато почвата започне да изсъхва.
- Липса въздух - осигурете на младите растения достатъчно въздух, проветрявайте помещението, осигурете достатъчно пространство между самите растения. Това ще им помогнe да останат здрави и да се развиват добре.
- Не сте използвали подходящ торфен субстрат- качеството на торфения субстрат е от изключително значение. Когато избирате торфен субстрат, е много важно той да бъде обеззаразен срещу инсекти и патогени. Ако използвате почва от градината или от саксийните ви растения, може да внесете различни причини на заболявания и да увредите младия и уязвим разсад. Друго, за което да следите, е структурата на субстрата - избирайте такъв с фина структура, за да не наранява кълновете и крехката коренова система и да не образува “кора” на повърхността, която да задуши младите растения. Наличието на агроперлит и подхранващи елементи ще спомогнe за правилното развитие на растенията в най-ранната им фаза.
3. Растенията спират да растат
Вероятните причини за спиране на развитието на разсада ви са:
- Неправилна температура - в различните фази растенията имат различни изисквания към топлината. За да покълнат семената, те имат нужда от повече топлина, но след поникването на растенията температурата трябва да се намали. Твърде ниската и неподходяща температура пък ще забави растежа и ще се отрази неблагоприятно на растенията. Препоръчителната температура преди покълването на семената е от 23 до 30 градуса, а след това - с 3-4 градуса по-ниска.
- Недостиг на хранителни вещества - както вече споменахме, качественият торфен субстрат съдържа определено количество хранителни вещества. Те обаче са недостатъчно и успяват да изхранят растенията само в началото. Затова не пропускайте да ги подхранвате с подходящи торове. Нашият съвет е веднага след засяване на семената да направите поливка с вкоренител Рутмост в доза 10 мл/5 л вода, или коренов биостимулатор Радифарм в доза 25-50 мл/10 л. Втората поливка с Рутмост/Радифарм направете веднага след разсаждането на постоянно място. Десет дни след пикиране на разсада го подхранете с течен тор Плантафол 30-10-10 в доза 20-30 г/10 л, за да им дадете необходимите хранителни вещества за здрав и пълноценен растеж.
- Преполиване - Прекомерното поливане освен за развитие на болести също е и причина за забавяне на растежа. Ако разсадът ви е изостанал в растежа и има жълти връхчета, това е най-вероятната причина. Подгизналата почва пречи на корените на растението да доставят кислород, което ще ги увреди и разсадът ще бъде изложен на риск от много повече проблеми. Оставете почвата да изсъхне малко преди полеете
4. Разсадът е висок и тънък
- Изтеглянето на разсада е често срещан проблем и се причинява от липсата на достатъчно светлина. Оптималната продължителност на дневната светлина е 15 -18 часа, затова в началото може да се наложи да използвате допълнително осветление. Без значение дали отглеждате разсада близо до прозорец или сте му осигурили допълнителна изкустена светлина, завъртайте съдовете с растенията си поне два пъти на ден, така че светлината да достига равномерно от всички страни и до всички растения.
- Възползвайте се от топлите слънчеви дни - ако времето навън позволява и вече има по-топли дни, изваждайте за по няколко часа разсада си навън в защитени от силни ветрове и пряко слънце места. Младите растения ще се възползват от слънчевата светлина, което ще им се отрази добре, а и ще помогне за процеса на закаляване (как и защо да закалите разсада си може да прочетете в другата ни статия "Отглеждане на ранни домати").
- Разредете разсада си - пикирайте го в подходящо време, не го оставайте да прерасне. Колкото по-големи станат растенията, толкова по-конкурентни си стават и ще се състезават за светлина и хранителни вещества, а от това ще се забави и растежа им.
Ако сте срещнали друг проблем в отглеждането на вашия разсад, за който не намирате решение в тази статия, можете да ни пишете на agroapteka@bulagro.com, ще се радваме да ви помогнем!
Пожелаваме ви успех в градинарстването и богата реколта!