Важни стъпки при закаляване на разсад
Ако сте решили сами да си отгледате разсад, преди да пристъпите към засаждането му на постоянно място има един важен процес, който не бива да пропускате - закаляването му.
Закаляването на разсад е процес на адаптиране на растенията към външните условия. Периодът на закаляване позволява на вашия разсад да премине от комфортните условия, в които го отглеждате, към нормалните условия на външната среда - слънчева светлина, вятър, дъжд, по - хладни температури и т.н.

Отглеждане на разсад - защо?

Смисълът на това сами да си отглеждате зеленчуците още от семена е голям.
Първо, когато си купувате готов разсад има опасност за него да не са полагани правилни грижи и да е некачествен. Също така, няма как да сте сигурни, че купувате точно сорта, които сте искали.
Второ - удоволствието от това сами да отгледате зеленчуците си от семе и след това да се радвате на плодовете им е много по-голямо.
Защо е нужно да закалите разсада си?

Докато отглеждате разсада си у дома, той е свикнал на по-благоприятни условия. Рязката смяна на мястото в комбинация с външните климатични условия са стресиращи за растенията.
Слънчевата светлина е силна и може да изгори листата, ако разсадът изведнъж се постави на пряко слънце. Вятърът може да изсуши вашите растения и да причини счупване на по-слабите стъбла, а по-ниските нощни температури могат да забавят растежа или дори да доведат до загиване на растенията. Постепенното излагане на външните условия позволява на растенията да се закалят и да се приспособят.
Закаляването отнема 1-2 седмици. Най-важното - бъдете търпеливи и ще бъдете възнаградени със здрави и силни растения, които бързо ще се адаптират, ще започнат да растат и ще ви радват с плодовете си.
Как да закалим разсада си? Не е трудно, просто следвайте следните стъпки:

- Седмица - две преди датата на разсаждане започнете да изваждате растенията за по няколко часа на открито. На този етап те са още много нежни, затова трябва да ги поставите на защитено от пряко слънце и вятър място. Често срещан проблем при закаляването е изгарянето на листата на растенията от пряката слънчева светлина. Ако все пак това се случи и разсадът ви получи петна от слънчево изгаряне, не се паникьосвайте. Дайте им ден - два да се възстановят на закрито и след това започнете отначало.
- Когато изваждате разсада, не забравяйте да следите времето. По това време на годината то е нестабилно - температурите могат рязко да паднат или да се появят силни ветрове, които могат да унищожат нежната зеленина или да съборят разсада.
- След няколко дни може постепенно да ги преместите на по-слънчево място и да удължете времето, което разсадът прекарва навън. Всеки ден удължавайте времето с около 1-2 часа (според климата), докато достигнете 8 часа пълно слънце на ден. Това ще помогне за по-лесното му адаптиране.
- Също така вече може да поставите разсада на място, където да усети лек бриз. Проверявайте младите растения често и им давайте достатъчно вода, за да не увехнат.
- В следствие на слънцето и вятъра, почвата може бързо да изсъхва. Не забравяйте да поливате редовно при нужда.
- Оставете разсада навън за една нощ, стига нощните температури да не падат под нулата. Има ли такава опасност - задължително приберете растенията на закрито.
- След като са напълно закалени и последният шанс за замръзване отмине, можете да засадите вашите зеленчуци в градината или в сандъчета на балкона и да продължите със следващите грижи за тях. Кои са те, можете да прочетете в тази статия.
Желаем ви богата и вкусна реколта!