Грижи в градината през септември
Септември е достатъчно приятно топъл, за да се насладим на работата в градината, когато вече безмилостната жега от предишните месеци обикновено е зад нас. Вечерите идват по-рано и са малко по-хладни, знак за променящите се условия на есента. Има много неща, които да ви поддържат активни във всички части на градината, с реколта за събиране, луковици за засаждане, които да са готови за пролетта, семена на зеленчуци и цветя за засяване, както и грижа за моравата в двора.
В зеленчуковата градина през септември
Зеленчуковата градина е в разгара на плододаването през септември, но същевременно има и какво ново да засеем през месеца. Сеитбата през септември е добра идея, тъй като ви осигурява по-ранна реколта през пролетта, използва иначе празна почва и помага да се покрие „гладната празнина“ между сезоните:
Ето какви зеленчуци можете да засеете през септември:
- Спанак - Спанакът може да се засее сега за бране следващата пролет. Засявайте директно на плитка дълбочина в добре подготвена почва или в саксии. Покрийте от октомври нататък.
- Маруля, манголд, кейл - Все още има време за засяване на салатни култури, които да приберете през следващите седмици. Засейте на защитено място на открито или отглеждайте в саксии.
- Бакла и грах - Отглеждането им през есента означава, че растенията могат да се установят през зимата и да реколтират по-рано на следващата пролет. Покрийте растенията по време на силни студове или сняг.
- Репички - Репичките узряват само за няколко седмици, така че си струва да засеете късна партида семена сега. Топлата почва и меките условия ще гарантират, че те ще узреят навреме за есенни салати.
- Ряпа - Ряпата е друга бързорастяща култура, която може да се засее през септември – тя се справя най-добре в хладни и влажни условия. Реколта като топка за голф можете да съберете след около шест седмици. Тъкмо навреме за коледната трапеза.
- Пролетен лук - Засяването на лук през есента означава, че ще получите по-ранна реколта през следващата година. Изберете сорт, който е подходящ за есенна сеитба.
- Чесън - Чесънът може да се засява от септември. Засадете скилидките на дълбочина 2,5 см и на 25 см една от друга, в добре подготвена, плодородна почва. Издънките трябва да се появят преди есента и да презимуват, след което да започнат свеж растеж през пролетта.
- Ранно зеле
- Засадете в саксии растения от босилек, майорана, мента, риган и магданоз и ги отглеждайте на перваза на кухненския прозорец за запас от билки през зимата.
Всички те могат да бъдат засети като семена, направо в подготвена почва. Защитете от птици с плътно закрепена мрежа.
В овощната градина през септември
- Отгледайте нови растения от къпини, като заровите свежите върхове на растежа в повърхността на почвата. Те бързо ще образуват корени и през следващата пролет ще се развият нови издънки. Отделете новите къпинови растения и ги засадете, където е необходимо.
- Избягвайте щетите от оси върху ябълковите дървета с ранно плододаване, като окачите капани за оси или имитиращи гнезда в клоните на дърветата. Берете плодовете от тези ранно узрели сортове ябълки веднага щом станат достатъчно сладки за ядене.
В цветната градина през септември
Ето основните ви задачи в цветната градина през септември:
- Засадете цъфтящи през пролетта луковици сега, като нарциси, минзухари и зюмбюли, за великолепен цвят през следващата година.
- Продължавайте да подхранвате едногодишни растения във висящи кошници - те често ще продължат да цъфтят до първите слани.
- Подрязвайте всички цъфтящи в края на лятото храсти, като скалната роза (Helianthemum).
- Подрязвайте катерещите рози и разклонените рози, след като приключат с цъфтежа си (освен ако не са многократно цъфтящи сортове, в който случай ги оставете за по-късно през годината).
- Вземете стъблени резници от любимите си рози в началото на този месец. Изберете здраво стъбло без цветя и го отрежете от растението с помощта на чисти остри ножици. Отстранете нарастващия връх точно над последното разклониение и отстранете всички листа с изключение на горните три. Поставете резника директно в почвата на приблизително 30 см (12 инча) до около половината му дължина, или в саксия, или направо в градината.
- Поливайте добре камелиите и рододендроните по това време на годината, за да сте сигурни, че пъпките през следващата година ще се развият добре.
Грижа за моравата в началото на есента
- Създайте нова тревна площ от чим или семена — есенното време е благоприятно за добро установяване на моравата.
- Ако вашата тревна площ е развила голи петна, това е подходящо време за попълване на дупките. Почвата е топла и би трябвало да има дъждове, докато навлизаме в есента, което ще помогне на семето да покълне и да тръгне. Ако гълъбите или птиците са проблем в градината, покрийте с пръчки или мрежа, за да ги спрете да ядат семената.
- Намалете честотата на косене и увеличете височината на остриетата на вашата косачка, тъй като темповете на растеж на вашата трева се забавят.
- Извършете основна поддръжка на моравата, за да избегнете преовлажняване и уплътняване. Проветрете моравата си, като премахнете сламата от повърхността с гребло и поправите мъртвите петна. Събирайте редовно падналите листа, за да запазите тревата в добро състояние.
- Подхранете и възстановете тревата след летните жеги с есенен тор, който е богат на калий и с ниско съдържание на азот. Така ще имате гъст наситено-зелен тревен килим, който е устойчив на предстоящите застудявания и ще презимува успешно. Препоръчваме специализирания есенен тор на Биопон за трева.
- При наличие на широколистни плевели в моравата, използвайте селективни хербициди.
Други неща за вършене в градината през септември
- Подрязвайте вечнозелени живи плетове, докато все още растат.
- Създайте контейнери за компост като подготовка за всички паднали листа и мъртъв растителен материал, който ще събирате през следващите месеци. Есенните листа са чудесно допълнение към контейнерите за компост и са идеални за създаване на листна плесен. Може да използвате ускорител за компостиране, за да насърчите активността в контейнера и да ускорите създаването на компост. Изгорете или изхвърлете болния растителен материал. Не го компостирайте, тъй като спорите може да останат в компоста и да заразят вашите растения.
- Свалете мрежата в оранжерията, почистете ги и измийте боята за сянка, за да се възползвате максимално от скъсяването на дневните часове.
- Повдигнете саксиите от земята, така че излишната вода да се оттича от тях, вместо да се натрупва, да замръзват и след това да се напукват при много студено време.
- Унищожете многогодишните плевели като използвате някой от следните хербициди: Наса, Раундъп Класик Про, Глифон.
- Поставете водни резервоари за събиране на дъжд през есента и зимата. Дъждовната вода е чудесна за поливане на пиренови растения като боровинки, рододендрони и камелии.
Ако имате въпроси, свързани с есенните грижи в градината, можете да ни потърсите на телефон 0884611341, или да ни пишете на agroapteka@bulagro.com.
Пожелаваме ви пъстра есенна градина и богата реколта!