Есенно торене в градината
Есенното торене е от изключителна важност за всички растителни видове в градината. То осигурява необходимите хранителни вещества, които да подсилят развитието им и да им осигурят успешно презимуване.
Торене на дръвчетата
Засадените вече дръвчета се развиват добре, когато имат здрава и силна коренова система. Затова не пропускайте да правите есенното торене с фосфорни и калиеви торове. Те трябва да бъдат поставени в периферията на кореновата система, където ще бъдат усвоени от подрастващите корени. Много от тях се развиват и под короната на дръвчетата, но голяма част отиват и встрани.
Подходящи торове за тази цел са троен суперфосфат и калиев сулфат, а при някои калиев хлорид. Дозата, с която да ги наторите е 200-300 грама на дръвче, според големината му. Зимните торове са трудно подвижни и трябва да се вкопаят в почвата на 15 - 20 см.
Може да ползвате също и комбиниран тор Фосфор с Калий 20:20 или12:23, като необходимото количество, което трябва да внесете, е 4-7 кг/100 кв.м. Нашите предложения са тор PK 12-23 и Terralife РК 20-20. Тази комбинация е подходяща и за вашите декоративни дръвчета и храсти.
Ако пък сега ще засаждате нови дръвчета, торът се поставя долу в ямката и се покрива с добре угнил оборски тор или с торфен субстрат. Добри варианти са обеззаразеният торфен субстрат Домофлор Микс с неутрално Ph 5.5 - 6.5 с фина фракция, съдържащ NPK и микроелементи, както и екологичният торфен субстрат Универс.
Съветваме ви да добавите и 10 г хидрогел Тераует, който ще аерира и дренира почвата и ще осигури достатъчно влага на вашите дръвчета.
Други торове, които може да използвате за есенно подхранване на дръвчетата, са органичният птичи тор на Плантела в доза 7,5 кг на 50 кв.м. и универсален гранулиран есенен тор на Биопон.
От какви грижи се нуждаят растенията в градината през есента прочетете тук:
Торене на зеленчукова градина
Първото, което трябва да направите, е да почистите мястото от растителните остатъци от предните култури, след което пристъпвате към торенето. То се прави заедно с дълбоката оран, за да може да вкопаете торовете на 20 см дълбочина.
Торовете, които може да използвате, са същите като при дръвчетата, като дозите на тройния суперфосфат и калиевия сулфат, които трябва да внесете, са 3-6 кг/100 кв.м.
Торене на тревни площи
За по-леко презимуване, тревните площи също имат нужда от последно торене. Подходящ тор за тази цел е специалният тор за есенно подхранване на райграс на Биопон.
Ако ще подхранвате вашия райграс листно или чрез капково напояване, може да използвате и редувате торове от серията на Кодафол в доза 30 мл/10 л за листно подхранване и 60 мл/10 л чрез поливка, или Кристалон в доза 20 г/10 л.
При повреди от слана и ниски есенни температури горещо препоръчваме листно подхранване с антистрес биостимулатора Мегафол в доза 30 мл/10 л.
Подробни съвети, свързани с целогодишните грижи за вашия райграс, може да прочетете в тази статия от блога ни:
Грижа за иглолистните растения
Преди да настъпят първите студове, растенията трябва да се наторят и полеят обилно. Препоръчваме да подхранете вашите иглолистни растения със специалния гранулиран есенен тор Биопон за иглолистни. Той не съдържа азот, тъй като по това време азотът не е необходим на растенията. Обогатен е с фосфор и калий, които подпомагат процеса на вдървяване, като така се създава допълнителна защита от измръзване. Прилагайте по 30-50 г/кв.м. и леко вкопайте в почвата.