Какво да си засеем в градината през октомври
Публикуван на:
Последна редакция:
Какво да си засеем в градината през октомври
Много градинари вече се занимават с почистването на остатъците от летните си реколти и зазимяват градините си, но есента дава и друг шанс на тези, които са решили да отглеждат зимоустойчиви култури, обичайно гледани рано на пролет.
Зеленчуци
Подходящи за сеитба през октомври са зеленчуци с къс вегетационен период и устойчивост на ниски температури и замръз.
- Популярните листни зеленчуци – маруля, салати, спанак, рукола - можете да засеете директно в почвата, те са с висока издържливост на ниски температури. За тях най-важно е до настъпването на зимата и трайните студове растенията да образуват 3-4 листа и да се вкоренят добре, за да могат да презимуват успешно. За да се прибере реколтата през зимата и рано през пролетта, културата трябва да се сее от втората половина на септември до края на октомври. При по-късна сеитба растенията не се вкореняват добре и лесно измръзват.
- Разсадът за салати, които ще се отгледат в полиетиленови оранжерии с цел да бъдат готови за консумация към края на ноември и през декември, се засяват още в началото на октомври.
- Морковите и репичките също могат да се засеят през октомври, а ако условията са добри, ще можете да се радвате на реколта от тях след месец - месец и половина.
- В началото на октомври продължава сеитбата на лука и чесъна от глави за ранна пролетна консумация в зелено състояние. За целта се използват по-едри луковички или скилидки. Засаждат се в браздички на разстояние 10 -15 см.
- Южните райони на страната може да сеят и бакла. Прави се в бразди или гнезда. В едно гнездо се поставят по 5-6 семенца. Разстоянието между гнездата е 30-40, а между редовете - 40-50 см.
Билки, плодове и цветя
- За засаждането на ментата най-подходящ е месец октомври. Поради повечето влага в почвата растенията се вкореняват добре и успешно презимуват. Засадените през пролетта често се оказват в суха почва и загиват поради бързо настъпващите летни високи температури.
- Подходящи за засаждане са също розите, луковичните цветя и различните видове храсти.
- През този месец, ако позволяват атмосферните условия, все още може да се засаждат ягодите. Това късно засаждане трябва да приключи до средата на месеца, за да могат растенията да се вкоренят достатъчно добре и да не загинат през зимата.
- Розите са благоприятни за сеитба през октомври, защото това ще им позволи да започнат да се разлистват по-рано през пролетта. Едновременно със засаждането, трябва и да ги зазимите, като ги засипете с 20-25 см рохава почва.
Хитрини за успешна сеитба
- Засейте семената на двойно по-голяма дълбочина от тази, посочена на опаковката;
- Ако ползвате заслони (пластмасови, стъклени или текстилни) за младите растения, можете да удължите есенния сезон с 2-3 седмици повече от този на непредпазените растения;
- Сейте растенията в лехи. По този начин топлината ще ги предпази от нощните студове и ще благоприятства по-ранното им поникване преди началото на зимата.
- За да ускорите процеса по вкореняване на младите растения и да подпомогнете максимално началните етапи от развитието им преди началото на зимата, приложете коренов биостимулатор непосредствено след разсаждане. Нашият избор е РАДИФАРМ. Той съдържа аминокиселини, полизахариди и специфични предшественици на процесите на вкореняването (аргинин, аспаргин и триптофан). Освен да ги подхрани, Радифарм ще увеличи устойчивостта на растенията на ниски температури и стрес.
- За да си осигурите постоянно количество пресни билки през зимата, засейте семената на няколко пъти, през около две седмици. Така, докато оберете едното растение, следващото вече ще е узряло и готово и за беритба.
Ако имате още въпроси, свързани с грижата за вашите дворни растения през есенния сезон, пишете ни на agroapteka@bulagro.com или ни се обадете на тел. 0884 611 341.