Как да се погрижим за растенията в градината ни през есента
Как да се погрижим за растенията в градината ни през есента
Настъпването на есента е важен момент за всеки градинар. И въпреки, че температурите са много разнообразни, не пропускайте да направите няколко важни мероприятия, с които да “зазимите” градината си.
Грижата за дърветата, храстите и цветята през есенните месеци е комплексна и включва няколко неща, които ще им помогнат по-лесно да презимуват.
Подрязване на плодните дръвчета и храстите
Основната задача на тази процедура е подготовката им за зимата. Подрязвайки вашите храсти и плодни дръвчета, вие им осигурявате по-лесно презимуване и по-добро развитие през следващата година. Подрязването се извършва в топъл есенен ден, през октомври или ноември, ако есента е по-мека.
- Подрязване на храсти
Храстите сами показват, кога е време за резитбата - те пожълтяват или техните стебла започнат да се навеждат към земята. Това е така, защото сега растенията изсмукват сока си обратно към корените. Ако не ги подрежете, те може да повехнат.
Храстите могат да бъдат подрязвани до около една четвърт от размера им.
Съвет: И все пак това е строго индивидуално и варира според вида храст.
- Резитба на дърветата
Тази операция не само подобрява храненето им, но и увеличава достъпа на светлинен поток до техните клони, а също така спомага за увеличаване на добива на плодове. Премахват се сухите и счупени клони. След изрязване, ствола и долните скелетни клони се почистват от мъхове и лишеи.
- Подрязване на жив плет
Живият плет също трябва да се подреже за последно през есента, за да се предотврати загниване, ако се натрупа влага. Подрязвайте листопадните живи плетове доколкото можете, без да създавате дупки, тъй като те няма да израснат през зимата и живият ви плет може да изглежда оголен. Трябва също да премахнете листата от дърветата, попаднали върху живия плет, тъй като в противен случай той няма да получи достатъчно свеж въздух и слънце и може да загние.
Варосването на дръвчетата е задължително
Една особенно важна част от есенните грижи е варосване на дървета. Кората на дървото не е само външно покритие на ствола, но и негов защитен слой. Затова е толкова важно да я предпазваме от външни влияния.
Слънцето, дъждът, вятърът и мразовете водят до появата на пукнатини по кората. Тези пукнатини са много “примамливи” за влизане не само вредителите, но и различните болести.
Варосването на дръвчетата ги предпазва и ще ви спести бъдещи проблеми. Ето някои от предимствата му:
- Правим една здрава основа за следващата година;
- Предпазваме кората на дърветата от напукване. Вредителите обичат да се завират в пукнатините на кората и след това унищожаването им е трудно. Отделно, те са преносители и на много болести;
- Избиваме вече влезлите под кората вредители и паразити;
- В пукнатините на кората на незащитените дървета могат да навлязат спори от гъбички или патогенни микроорганизми, които да заразят дървото;
- Варосването предпазва дърветата от изгаряния и измръзвание, които могат да се появят през зимата или началото на пролетта или през лятото. Белият цвят отразява добре лъчите на слънцето, така че белите дървета са защитени от прегряване и напукване на кората;
- Младите дървета, които са белосани през есента, са защитени за цялата зима от гризачи, които обичат да ядат крехка кора, например зайци;
- Удължаваме във времето периода на цъфтеж с 2-3 седмици, което може да бъде от изключителна важност за бъдещата реколта, поради намаляване на риска от слани.
За допълнителна защита срещу зайци и сърни, долните клони се обвиват с изкуствени материали - мрежи. В нашата агроаптека ще откриете три вида предпазни мрежи:
- Спираловидна черна мрежа, 6x55 см
- Спираловидна бяла мрежа, 6x55 см
- Спираловидна бяла мрежа, 11x55 см
Погрешно е смятането, че тази процедура се прави само през пролетта. Всъщност, е препоръчително това да се прави през пролетта и през есента, като есенното варосване се счита за основно, а пролетното за вторично. Ако нямате възможност да правите процедурата два пъти ви съветваме да го правите поне веднъж и то да е през есента. Ако пропуснете есенното белосване, то го направете рано напролет, но при положителни температури от минимум 5 градуса.
По-подробно описание защо и как да варосаме дръвчетата може да прочетете тук: Защо и как да варосаме дръвчетата?
С какво и кога да напръскаме овощните дръвчета през есента вижте тук: Есенно пръскане на овошките с карбамид и меден продукт
Засаждане и презасаждане нови дървета, храсти , растения, цветя
Есента е много добро време за такъв тип процедури, тъй като почвата има достатъчно влага, благодарение на честите дъждове. Земята все още е сравнително топла, така че растенията все още имат време да свикнат с новото си място и да образуват нови корени.
- Есента е благоприятен период за засаждане на овощни дървета и плодни храсти - сливи, круши, ябълки, череши, малини, касис и много други.
Няколко месеца ще са достатъчни, за да може кореновата им система да се укрепи. Така ще може да се осигури на дървесния вид всичко необходимо по време на интензивния растеж през пролетта. Засаждането на дървета трябва да се извършва в добре подготвена яма с достатъчно съдържание на хранителни вещества за растежа им.
- Засаждане на луковици
Луковиците също могат да бъдат засаждани през есента, за да могат техните цветя да покълнат в правилния момент през пролетта и да ви радват с ярките си цветове. Правилната позиция е от основно значение, за да могат предвестниците на пролетта да виреят добре и да разцъфтят. Повечето обичат свежа, влажна почва през пролетта, но през лятото, когато е техният латентен период, почвата може да е суха и пореста. Луковиците трябва да се засаждат в земята в подходящи дупки на дълбочина между два и три пъти колкото тяхната височина. Поставете луковиците в земята с връхчето нагоре и ги покрийте с достатъчно почва.
- Засяване на цветя
По отношение на цветята - на някои цветя луковиците се вадят, защото не издържат на минусовите температури, а на други видове се засяват като семена. Например, непосредствено преди настъпване на зимата се садят многогодишните растения, а в началото на есента - луковичните.
Съвет: Изкопайте от земята летните луковици, като например далии, и ги приберете в проветрива кутия в мазето.
Съвет: Ако не сте наясно кога точно цветята се садят в градината, то внимателно четете какво пише на етикетите им, когато ги купувате.
- Засяване на зимни зеленчуци и билки
Освен че се прибира продукцията, през есента трябва да се засеят и засадят някои зеленчуци и билки - зимен лук, чесън, босилек, целина, горчица, магданоз и др.
Всички растения, подходящи за сеитба през октомври, сме описали в тази статия: Какво да засеем в градината през октомври?
Погрижете се за тревните площи
Не забравяйте да се погрижите и за вашата морава! През зимата влагата, ниските температури и слабото слънце могат да се отразят на вашата морава, затова тя има нужда от малко грижа преди настъпването на студа. Основните неща, които трябва да направите, за да я съхраните, са няколко:
- Когато започне листопада, трябва редовно да почиствате опадалите листа по тревните ви площи с гребло. Непочистените листа лишават моравата от светлина и създават благоприятни условия за развитието на заболявания, загниване и развитие на мъхове.
- Последното косене трябва да бъде направено от началото до средата на ноември. Не бива да косите по-късо от 5 см, тъй като по-дългата трева успява по-добре да си осигури слънчева светлина през зимния период, а това дава по-добра устойчивост срещу плевели и мъхове.
- Тревата се почиства основно от плевели и мъхове. Там, където е увредена, се засява нова и се валира. Аерирането също е много важно през този период - то позволява на почвата под тревата да диша, а така тя ще вирее много по-добре.
- Препоръчително е използването на есенен тор. Есенните торове обикновено имат ниско съдържание на азот и високо ниво на калий. Увеличеното количество калий прави тревата по-силна и повишава устойчивостта й на слана. Подходящи торове за есенно третиране на тревата са:
Основна есенна обработка на почвата
Почвата в градината се почиства от растителни остатъци, листа и клони, за да не могат вредителите да открият оптимални условия за презимуване.
Дълбоката оран унищожава гъсениците и допринася за замръзване на насекомите, които зимуват в горния почвен слой.
Внася се запасяващо торене с троен суперфосфат в доза 30-60 кг/дка и калиев сулфат в доза 20-60 кг/дка. Някъде, където е необходимо, се внася и калиев хлорид.
Още няколко съвета
- Лехите, розите и другите растения, които са чувствителни на слана, трябва да бъдат покрити със съчки или листа, или да бъдат обвити в найлони с балончета или подобни.
- Внесете саксийните растения вътре или ги поставете на закътано място.
Ако имате още въпроси, свързани с грижата за вашите дворни растения през есенния сезон, пишете ни на agroapteka@bulagro.com или ни се обадете на тел. 0884 611 341.