Как да си отгледаме авокадо от костилка?
Отглеждането на авокадо у дома е лесна и забавна задача, която изисква само малко търпение и няколко подръчни материали, които всеки има вкъщи. И ако мисълта, че авокадото ви ще стане 15 метра високо, ви притеснява - не се тревожете. С правилна резитба, ще може да си отгледате здраво растение в саксия и да се радвате на вкусните му и полезни плодове.

История на авокадото
Авокадото, известно още като “алигаторска круша”, е растение от семейство Лаврови и произхожда от Централна Америка. На височина може да достигне до 15 метра, а плодовете му имат зелен до лилаво-черен цвят, в зависимост от сорта на растението. А сортовете не са 10-20, или дори 100. Съществуват над 400 вида авокадо и всички те са различни по форма, цвят и вкус! В зависимост от местообитанието, тези 400 вида се свеждат до 3 основни:
- Западно Индийски (тропически) - тук са обединени сортовете, който най-трудно понасят големи температурни разлики. Цъфтят в края на пролетта, а плодовете узряват за 7-8 месеца. Плодът има тънка кора и мек вкус.
- Мексикански (субтропични) - това са най-студоустойчивите видове, могат да издържат до -10 градуса. Периодът им на цъфтеж е продължителен - от март до юни, но плодовете успяват да узреят до есента. Обикновено са зелени, лилави или черни и имат много тънка кожа.
- Гватемалски - растенията са топлолюбиви, но успяват да понесат за кратко и малко по-ниски температури, не по-ниски от 0 градуса. Цъфтят от май до юни, а плодовете зреят много дълго 12-15 месеца.
Има данни, че авокадото е познато още от преди 8000 години на древните цивилизации като маите и ацтеките, които са го боготворили и са смятали, че плодът е символ на плодовитост. И въпреки че много хора не харесват вкуса му, все по-често домакините, които обичат да експериментират, го използват за приготвяне на различни супи, салати, десерти и д.р. Безспорно авокадото е изключително полезно, затова е и толкова употребявано не само в кулинарията, но и в козметиката за приготвяне на маски, кремове и д.р., които може да си направите и в домашни условия.




Необходими материали
Отглеждането на авокадо у дома е лесна и забавна задача, за която са нужни само достатъчно търпение, тъй като покълването на семето отнема малко повече време, и няколко пособия, които има във всяка къща. Превърнете тази “операция” в забавна игра, като включите децата и после заедно наблюдавайте развитието на своето растение. И ако мисълта, че авокадото ви ще стане 15 метра високо ви притеснява - не се тревожете. Не е нуждо да го оставяте толкова високо. С правилна резитба (която ще обясним в стъпка 7), ще може да си отгледате здраво растение в саксия.
Необходими материали:
- Добре узряло авокадо
- Нож
- Клечки за зъби
- Стъклена или пластмасова прозрачна чаша/съд с диаметър не по-голям от 6-7 см
- Вода
- Кърпа или салфетка
- Саксия с диаметър 25см
- Екологичен торфен субстрат
- Камъчета за дренаж
Стъпка 1: Вземете си авокадо

Използвайте ножа, за да разрежете авокадото наполовина и остранете костилката. При рязането внимавайте да не нараните кафявата кожа, която я покрива.
Стъпка 2: Подготовка на костилката

Измийте много добре костилката само с вода и я подсушете с кърпата. Поставете три - четири клечки за зъби на около една трета под заострения край на костилката. Клечките за зъби могат да сочат хоризонтално или под лек ъгъл нагоре. Не е нужно да са много дълбоко забити, защото тяхната роля е единствено да поддържат леко костилката - 5 мм е достатъчно.
Стъпка 3: Вземете приготвения съд и го напълнете с вода

Поставете костилката така, че клечките за зъби да се опрат на ръба на съда. Костилката трябва да се постави със заострения край нагоре, а само основата (по-тумбестата част) да бъде потопена във водата. Затова диаметърът на съда не трябва да е много голям. В противен случай клечките за зъби няма да могат да се подпрат на ръба и цялата костилка ще потъне.
Предимството на отглеждането на семето на авокадото в чаша или стъклен буркан, е, че можете да гледате какво се случва в съда - прозрачното стъкло позволява лесно да разберете дали има достатъчно вода, дали е време да я смените с нова и да видите как се развива коренът.
Стъпка 4: Поставете съда до осветен прозорец

Поставете съда до осветен прозорец на непряка слънчева светлина, в помещение с температура около 20°, ако е през хладните месеци. През пролетно - летния сезон може да поставите съда на терасата, но отново да не е на пряка слънчева светлина. Проверявайте редовно нивото на водата, така че частта да е постоянно потопена и добавете още, ако е необходимо. За да предотвратите появата на плесени и бактерии, сменяйте водата на няколко дни.
Стъпка 5: Търпение...

Семето може да покълне след 1-2 седмици, но може да отнеме и повече от месец. Първите промени, които ще започнете да забелязвате, са следните:
- Кафявата кожа ще започне да се набръчква и ще се отдели.
- Костилката ще започне да се разцепва по дължина от върха надолу.
- Ще започне да израства коренче във водата.
- От горната част на костилката ще се появи кълн, от който ще се формира вашето дръвче.
Стъпка 6: Подрязване

1. Подрязване на вашето младо дърво за насърчаване на растежа
Когато растението е достигнало 15-17 см височина, го отрежете до 7-8 см. Така ще стимулирате развитието на странични разклонения и ще помогне на вашето дръвче да развие силни клони и да избегне израстването на дълго и слабо стъбло без почти никакви листа. Когато отново достигне 15-17см, е вече време да го засадим в саксия.
2. Подрязване на оформено дръвче за поддържане на формата
Този процес се извършва след като растението е вече засадено в саксия. След като вашето дръвче вече е оформено, ще трябва да го подрязвате само веднъж годишно. Най-доброто време за резитба е есента или зимата. Крайните клони, по-високи от централното стъбло се изрязват до 15-20см.
Стъпка 7: Засаждане

Когато стъблото достигне 15-17 см височина, авокадото трябва да се засади в саксия.
Поставете на дъното на саксията около 2 см камъчета, за да си осигурите дренаж. Авокадото не обича преовлажняване и това ще ви помогне да избегнете прекалената влага.
Напълнете саксията с торфения субстрат и направете малка дупка в него, в която внимателно поставете костилката като внимавате да не счупите коренчето, тъй като още е много крехко (разбира се преди това сте извадили клечките за зъби). Леко уплътнете почвата около ямката и полейте. Поставете саксията на добре осветено място. Следващите поливанията правете редовно, но не прекалено често.
Важно: Трябва да заровите само долната част на сърцевината, като горната 1/3 трябва да остане на открито.
Стъпка 8: Стимулиране на растежа

Когато растенито израстне до 30 см, прищипете върха и горните листа на централното стъбло точно над пъпката. Това ще спре растежа нагора и ще помогне на дръвчето да развие по-плътна странична форма.
Не забравяйте да подрежете и страничните разклонения. Това се прави, когато те достигнат 15-20 см. Оставете по-късите странични клони, това е мястото, където растението цъфти и оформя плодове.
Стъпка 9: Как да събирате и съхранявате плодовете от вашето авокадо

Ако сте отгледали успешно плододаващо дръвче, поздравления!
- Не чакайте плодовете да омекнат изцяло за да ги откъснете. Няма проблем, ако ги берете, когато все още са твърди и зелени. След като ги откъснете, в следващите няколко дни те ще доузреят. Ще забележете, че плодът ще поумекне, а кожата ще започне да придобива лилаво - черен цвят.
- Съхранявайте откъснатите плодове на стайна температура. Обикновено процеса на доузряване продължава около четири - пет дни. Не прибирайте откъснатите плодове в хладилник, а ги съхранявайте на стайна температура.
- След като плодът узрее, не чакайте твърде дълго, за да похапнете. Авокадото може бързо да премине от узряло до прекалено кашаво и кафяво, така че се опитайте да ядете плода в рамките на ден или два след узряването му. Ако нямате възможност да го консумирате тогава, го преместете в хладилника – студът ще забави процеса на зреене за малко и ще ви осигури още време.
Още няколко полезни съвета

- През пролетта, когато рисковете от замръзване са преминали, може да изкарайте растението на терасата или в градината. През есента е необходимо да върнете растението, за да не измръзне. Зимата, когато температурата и светлината са недостатъчно, листата на вашето дръвче най-вероятно ще опадат. Продължете с грижите и скоро ще забележете появата на нови листа.
- Авокадото вирее най-добре в почва с pH от 5 до 7.
- Правило за поливане, което да спазвате, е да следите влажността на почвата: ако е мокра на пипане, не го поливайте, докато не изсъхнат поне горните 2 см от почвата. Преполято авокадо може да се разпознае по пожълтелите му листа, а ако не се полива достатъчно, те стават кафяви.
- Подхранвайте авокадото не повече от два пъти в месеца. Избирайте комбинирани торове като следите в състава им да има цинк и желязо, защото авокадовите дръвчета са чувствителни на недостига им. Ние препоръчваме комбинирания листен тор БРЕКСИЛ КОМБИ, който представлява уникална комбинация от микроелементи в LS-комплекс, отличаващ се със забележителна ефективност на проникване и усвояване от растенията, без риск от фитотоксичност.
- Дръжте растението на достатъчно светло място, но по възможност не на пряка светлина. Прякото слънце изгаря листата и те почерняват.
- Растението обича влажен въздух, така че не забравяйте да осигурявате влага на листата. Опръсквайте ги на всеки 4-5 дни с пулверизатор, настроен да пръска на “мъгла”.
- Тъй като растението израства бързо, присаждането се извършва всяка година. Най-благоприятният период за това е през пролетта.
- Ако листата станат черни или кафяви по върховете или започнат да капят, не винаги означава, че дръвчето е заболяло. Може да се дължи и на други причини:
- Термичен шок при преместване от къщата навън
- Изгаряния от слънцето или вятъра
- По-старите листа окапват, за да се подновят с нови
-
Авокадото цъфти започва да цъфти около 3-тата година. При много добри условия на отглеждане, тогава бихте могли да се радвате и на първите плодове.
-
Много важен фактор за успешното опрашване е температурата по време на цъфтеж. Ако тогава тя е много ниска, цветовете прецъфтяват без да се получат завръзи. Оптимални температури през този период са 15-22 градуса.
-
За опрашването на цветята ще са необходими поне 2 растения.
Ако имате повече въпроси, свързани с отглеждане на растения, можете да ни пишете на e-mail: agroapteka@bulagro.com, или да ни потърсите на тел. 0884 611 341.