Как да си отгледаме Манголд
Манголд се смята за суперхрана. Заедно с растения като лапад, коприва и спанак, той заема първите места на едни от най-полезните листни зеленчуци.
Манголда е лесен за отглеждане и не особено претенциозен зеленчук. Освен това само няколко растения могат да ви осигурят достатъчно листа за целия сезон.
Какво е манголд и какви са ползите от него
Манголд е двугодишно растение, наричано още спанаково или листно цвекло. Различава се от цвеклото по това, че първата година образува листна розетка и корен, без кореноплод. На втората година растението образува цветоносно стъбло и семена.
На височина достига 50-70 см, в зависимост от сорта. Съществуват най-различни сортове - някои са с по-едри, други с по- дребни. Съществуват сортове и с къдрави листа. Дръжките също могат да бъдат различно оцветени - жълти, оранжеви, червени, лилави.
Ползите от манголд са много:
1. Манголд се смята за суперхрана. Заедно с растения като лапад, коприва и спанак, той заема първите места на едни от най-полезните листни зеленчуци.
2. Манголд е богат на фибри, но е с ниска калорийна стойност. В 100 г от растението се съдържат по-малко от 18 калории.
3. Растението е източник на така необходимите ни витамин К, витамин С, витамин Е, витамин А. В състава му ще откриете още калций, мед, магнезий и други полезни вещества.
4. Манголд се препоръчва на вегетарианците и веганите, заради това, че се явява растителен източник на желязо.
5. Екзотичният листен зеленчук укрепва цялостно организма, бори се с възпаленията и забавя стареенето.
6. Манголд способства за доброто храносмилане и нормалната работа на сърцето. Нормализира кръвното налягане.
7. Стимулира мозъчната дейност.
8. Манголд допринася за красотата и здравето на косата и кожата. Препоръчва се при суха кожа, херпес, различни екземи.
9. Заради състава на витамин А, се счита, че манголд е важен и за доброто зрение.
10. Манголд нормализира кръвната захар, така че е полезен и при контрола на диабет.
Съвети при отглеждане на манголд
Манголдът е лесен за отглеждане и не особено претенциозен зеленчук. Освен това само няколко растения могат да ви осигурят достатъчно листа за целия сезон.
Семената се засяват директно в почвата, не е необходимо предварително да подготвяте разсад. Семенцата се засяват в края на март - началото на април, на разстоятние 40 см между редовете и 30 см между растенията. Може да ги засеете и на по-гъсто, след което да разредите и отстраните по-слабите растения.
Манголд се развива добре както при по-хладни, така и при по-топли температури.
Растението вирее добре на слънце, но може да понесе и частична сянка. Предпочита богати, плодородни почви, добре дренирани. Поливайте редовно, но умерено - почвата трябва да се поддържа влажна, но не прекалено мокра, за да избегнете загниване. Ако отглеждате манголд в сандъчета, вероятно ще трябва да го поливате поне два пъти седмично, в зависимост от времето, защото почвата в саксия изсъхва по-бързо от тази в градината.
Събиране на реколтата
Можете да започнете да събирате листа, когато са с големина около 10-15 см височина. Най-доброто време за бране на зеленчуци е в хладните сутрешни или вечерни часове. Берете листата често - това ще предизвиква растението да образува нови.
Препоръчително е първоначално да се отстраняват външните листа (около 1/3), като винаги оставяте необрани листа, за да може растението да не се изтощи и да продължи да произвежда нови. Използвайте ножици, за да отрежете стъблата на листата близо до основата на всяко растение - на около 2-3 см от нея.
Манголдът е сравнително студоустойчива култура. В по-топлите райони може да презимува безпроблемно и напролет да ви зарадва отново със свежи зелени листа. В райони с много студени зими, за да избегнете вероятността от измръзване, преди студовете може да извадите вашите растения заедно с корените и част от пръстта и да ги засадите плътно в пясък в изба с достатъчно светлина, където ще може да се радвате на реколтата през цялата зима. Друга алтернатива е да ги оставите на местата им и да използвате защитни за да запазите топлината през зимата.
Младите листа са изключително крехки, ароматни и вкусни. Те са чудесно допълнение към салати - по същия начин, по който използвате спанак или други зеленолистни зеленчуци. Дръжките се изрязват, защото не са подходящи за прясна консумация.
По-старите листа, както и дръжките, може да добавяте към различни ястия - супи, пасти, дипове и др.
В нашата онлайн агроаптека ще откриете три вида семена от манголд с различни цветове:
Червен манголд: https://agroapteka.bulagro.bg/mangold-cherven-3gr-659
Манголд микс - с бели, червени и жълти дръжки: https://agroapteka.bulagro.bg/mangold-cherven-3gr-659
Светлозелен манголд с бели дръжки: https://agroapteka.bulagro.bg/mangold-cherven-3gr-659
Ако имате още въпроси, свързани с отглеждането на манголд, ни се обадете на тел. 0884611341, или ни пишете на agroapteka@bulagro.com. Ще се радваме да Ви помогнем!