Как да си отгледаме лимонена трева
Лимонената трева или цимбопогон (Cymbopogon) е многогодишна ароматна трева, високо ценена заради своя наситен, свеж и леко пиперлив лимонов аромат и вкус. Лимонена трева може да си отгледаме чрез семена и чрез разделяне на вече образувани туфи. Отглеждането от семена става с предварително подготвен разсад.

Лимонена трева - за какво се използва
Лимонената трева или цимбопогон (Cymbopogon) е многогодишна ароматна трева, високо ценена заради своя наситен, свеж и леко пиперлив лимонов аромат и вкус.
Използва се като подправка в кулинарията, особено в по-екзотичните кухни като азиатската, тайландската и виетнамската. За кулинарни цели се използва бялата сърцевина на стъблата. Подгответе стъблата, като премахнете листата и запазите долните 8-10 см, след това ги използвайте в кулинарните си идеи.
Тъй като сърцевината е най-нежна, само тя се използва по време на готвене, останалите части са по-груби и намират приложение за други цели - в козметиката, парфюмерията, съставна част на ароматни свещи и има доказан ефект като билка и репелент срещу комари и други насекоми.
Растението е много използвано и за направата на вкусен и полезен чай. За целта отрежете някои от краищата на зелените листа, но запазете основното стъбло. Нарежете листата на парченца и ги натопете в гореща вода.
Както медицинските, така и здравните предимства на чая от лимонена трева са привлекли вниманието на различни учени по целия свят. Лимонена трева може да се препоръча за облекчаване на стомашни болки, хипертония, гърчове, дискомфорт, гадене, изтръпване на ставите (ревматизъм), главоболие, симптоми на настинка и умора. Прилага се дори като лек aнтисептик и за унищожаване на бактерии.
Лимонената трева е богата на редица полезни вещества и ароматни съединения. В списъка влизат минералите манган, калий, натрий, магнезий, цинк и фосфор, също витамини С, А, В6. Не бива да пропускаме да споменем и за наличието на цитронелол, гераниол, камфен, борнеол.
Много често лимонената трева се използва и с декоративни цели за озеленяване и дизайн на паркове, градини и д.р., където освен с декоративните си качества, тя внася и свеж аромат.
Видове лимонена трева

Родът Cymbopogon обединява над 55 вида, но три от най-известните са Cymbopogon flexuosus, Cymbopogon citratus и Cymbopogon nardus.
Cymbopogon flexuosus е така наречената източноиндийска лимонена трева, известна още като кочин или малабарска трева. Тя е родом от Индия, Шри Ланка, Бирма и Тайланд, докато Cymbopogon citratus, западноиндийската лимонена трева, е с малайзийски произход.
Cymbopogon nardus произлиза от Северна Америка. Там я отглеждат за направата на популярното масло от цитронела, което се използва в сапуни, свещи, в ароматерапията и в различни спрейове като репелент против комари и други насекоми.
Растението е компактно, което го прави подходящо за отглеждане както на двора, така и в саксия на балкона.
Характеристики

Като всички от рода Цимбопогон, Cymbopogon flexuosus се отглежда като многогодишно за тропиците и субтропиците, но за нашия климат се отглежда като едногодишно, защото не издържа на ниските зимни температури. За да се радвате на свежия му аромат целогодишно, преди настъпването на студовете може да го приберете в саксия у дома (на светло и топло място - над 15 градуса) и напролет отново да го преместите на двора. Растението расте на гъсти туфи. Има дълги, тесни и извити листа, които достигат височина до 1,2м. Те са с наситен зелен цвят и интензивен лимонов аромат. Този вид е и прекрасно декоративно растение, тъй като формира високи, виолетови семенни глави.
При отглеждане в саксия листата достигат по-малка дължина. Този сорт се характеризира със синьо-лилави нюанси на стъблата и изпъкнали розови/лилави семенни глави.
Как да си отгледаме вкусна и ароматна лимонена трева?

Ползите на това екзотично растение са много. Следвайки няколко лесни стъпки ще може да си го отгледате безпроблемно у дома.
Лимонена трева може да си отгледа чрез семена и чрез разделяне на вече образувани туфи.
Отглеждането от семена става с предварително подготвен разсад. Семената се засяват през февруари - март в саксии/съндъчета. Разпръснете ги равномерно върху предварително полят торфен субстрат, покрийте с фин слой торф, леко притиснете и внимателно оросете повърхността. До покълването подържайте помещението топло, а почвата влажна, но не и твърде мокра. Покрийте саксията с фолио за да създадете по-благоприятен микроклимат и я поставете на място, където ще получава много светлина и топлина. Веднъж седмично отвивайте фолиото, за да оросявате почвата.
При температура от 20-25 градуса семената ще покълнат за 15-25 дни. След като поникнат растенията, веднага премахнете фолиото.
Когато растенията достигнат 15 - 20 см височина, времето се затопли и няма опасност от много ниски температури, може да разсадите растенията на открито на 70-80 см едно от друго.
Отглеждането чрез разделяне туфи се извършва най-добре през пролетта. Извадете растението от саксията му, използвайте нож за да разделите туфата на две или повече части. Лимонената трева е доста жилава, не забравяйте да оставите достатъчно количество корени с всяка част.
Ако ще отглеждате лимонената трева целогодишно в саксия, не е нужно да разсаждате, само не забравяйте да приберете саксията на топло вкъщи през зимата.
За да си отглеждате лимонена трева е важно да знаете, че тя обича слънчевата светлина, така че изберете най-слънчевото място във вашата градина, защитено от ветрове.
Лимонената трева обича влажна, но не мокра почвена среда. Тя има плитко разположена коренова система. Ако я отглеждате на двора, напоявайте веднъж на всеки няколко дни или всеки път, когато най-горният слой почва изсъхне напълно. Ако я отглеждате целогодишно в саксия, поливате растенията редовно и не оставяйте почвата да изсъхне докрай.
Развива се успешно на почти всякакви почви, но най-добри резултати дава при отглеждането на добре дренирани, богати на органични вещества почви.
За най-добър продължаващ растеж, подхранвайте растенията на всеки 2-4 седмици. (подходящи торове са торовете от серия Valagro)
СЪВЕТ: Мулчът е тайното оръжие на добрите градинарите за защита на техните растения от плевели и дехидратация.
Прибиране на реколтата

Не е необходимо да обирате цялата реколта наведнъж. Може да събирате само когато ви е необходимо да използвате.
Отрежете дръжките близо до основата. Може да ги съхранявате пресни в хладилник за около седмица, а ако искате да ги съхранявате за по-дълго, опаковайте ги в найлонов плик и ги замразете. Можете също да ги изсушите.
Подрязване

Отстранявайте непрекъснато всяка къса или избледняла зеленина, за да поддържате растенията в най-добрия им вид. Когато прибирате растението преди зимата, може да отрежете листата до 10 см от основата и те ще поникнат отново през пролетта. Подрязването може да направите и в началото на пролетта, преди да започне нов растеж.
Вредители и болести по лимонената трева

Лимонената трева като цяло няма много проблеми, но може да се появи кореново гниене, ако растенията се поливат прекалено много. През зимните месеци, когато отглеждате растението у дома в саксия, намалете поливките. Осигурете добър дренаж и се уверете, че има добър въздушен поток около растението.
Лимонената трева боледува от брашнеста мана и ръжда, но вида Cymbopogon flexuosus е устойчив на ръжда. Избягвайте намокрянето на листата при поливане. При наличие на заболяване, отстранете заразените листа и напръскайте с подходящ фунгицид.
От неприятелите може да се случи да бъде нападната от белокрилка или листни въшки.
Ако имате още въпроси, свързани с отглеждането на лимонена трева, ни се обадете на тел. 0884611341, или ни пишете на agroapteka@bulagro.com. Ще се радваме да Ви помогнем!