Как да си отгледаме репички
Репичките са едни от най-ранните зеленчуци, които можете да отгледате във вашата пролетна градина.
Те са чудесен избор за начинаещи - буквално няма да сбъркате с тях. Отглеждат се изключително лесно, което ги прави много подходящи за отглеждане и от деца, а и прибирането на реколтата може да превърнете в забавна игра.
Малко повече за репичките
Репичките са едногодишни растения - за една година формират листна розетка, кореноплод, цветоносно стъбло и семена. В зависимост от сорта, кореноплодът може да бъде с най-различни цветове (черен, розов, жълт, лилав, червен с бял и т.н.) и форми - овална, плоскокръгла, цилиндрична). Вътрешността му е бяла.
Репичките могат да се отглеждат като ранен пролетен или есенен зеленчук.
Освен че се отглеждат толкова лесно, те се отличават и с бърз темп на растеж.
Отглеждане на репички стъпка по стъпка
ЗАСЯВАНЕ:
- Репичките са култура на хладното време. За пролетна реколта семенцата се засяват края на февруари - началото на март, а за есенна - средата на септември - средата на октомври.
- Семената поникват още при 3-4 градуса, но оптималната температура е 15-20 градуса.
- Репичките предпочитат рохкава почва, богата на органични вещества - препоръчваме обеззаразен екологичен торфен субстрат;
- Семена се засяват на около 1,5 - 2 см дълбочина.
- Сеитбената норма на репичките се определя от техния сорт, но средно е между 4 и 6 грама на кв. метър. Разстоянието между семената при засяване е важно за правилното образуване на кореноплодите. Ако репичките са претъпкани, те ще се деформират.
- За да получите добра реколта е препоръчително да засеете семенцата във влажна почва. За това полейте обилно няколко дни преди сеитбата, а не след нея.
ГРИЖИ:
- За да се развиват успешно, репичките се нуждаят от слънце, така че когато избирате място, на което ще ги отглеждате, трябва то да бъде такова, че репичките ви да получават поне 6 часа слънце на ден. Растенията, които не получават достатъчно слънчева светлина, може да не успеят да развият кореноплоди, а само листа.
- Много са взискателни към почвената и въздушната влага - при липса на влага не могат да образуват кореноплоди, или образуват груби такива и бързо стрелкуват.
- За да се радвате на богата и вкусна реколта, не оставяйте почвата да пресъхне, защото ще получите пикантни и люти репички. Ако почвата е твърде влажна, има вероятност кореноплодите да се разцепят и да изгният. Спазвайте баланс - нито прекалено сухо, нито прекалено влажно.
- Репичките не обичат плевелите - те са малка култура и не могат да се конкурират. Наличието на плевели ще им попречи да растат и да се развиват правилно.
Още няколко хитрини
-
Засадете репички сред други по-бавно растящи растения
Тъй като репичките растат много бързо, те могат да бъдат засадени около други по-бавно растящи зеленчуци като моркови, пащърнак и цвекло. Репичките са прибрани, когато по-бавно растящите култури изискват допълнително място.
-
Потърсете празни места в градината си и запълнете петната с репички
-
Не чакайте да приберете репички
След като върху репичките се образува луковица с четвърт размер, е време да ги приберете. Малките млади репички са меки и хрупкави. Репичките, оставени в земята твърде дълго, стават горещи и пикантни. По-дългите репички се берат най-добре и млади. Избутайте почвата, за да проверите размера, или издърпайте една, за да видите дали репичките са готови.
- За да имате по-продължителна пролетна реколта, може да засявате семената поетапно - през една седмица;
- След това, в края на лятото или есента, можете отново да си засеете семена;
- След като сте набрали репичките, е препоръчително да ги съхранявате до три седмици в найлонов плик в хладилника.
В агроаптека Булагро предлагаме семена за репички с различни размери и цветове:
Репички Любими (средно ранен популярен сорт, подходящ за сеитба на открито): https://agroapteka.bulagro.bg/repichki-lubimi-5gr-1299
Репички Френска Закуска (с продълговата форма): https://agroapteka.bulagro.bg/repichki-frenska-zakuska-5gr-736
Репички Микс от цветове (лилави, бели, жълти и червени) - чудесни за пъстра декорация на салати и ястия: https://agroapteka.bulagro.bg/repichki-miks-5gr-711
Репички Национал (кръгли, едри, червено-бели репички): https://agroapteka.bulagro.bg/repichki-221
Репички Червени едри (много вкусни и хрупкави, с наситен червен цвят): https://agroapteka.bulagro.bg/repichki-cherveni-edri-5-gr-717
Ако имате още въпроси, свързани с отглеждането на репички, можете да ни потърсите на тел. 0884611341, или да ни пишете на agroapteka@bulagro.com.