Броколи - суперхрана за малки и големи
Броколите са лесна за отглеждане култура, но като всяка и тя има своите биологични изисквания. За това за да успеем да си отгледаме здрави и продуктивни растения, трябва първо да се запознаем с тях.

Полезни свойства на броколите
Въпреки че вкусът им е подценяван от много хора, това не може да измести факта, че зеленчукът е невероятно полезен, тъй като е пълен с хранителни вещества, богат на витамини, минерали, антиоксиданти. Освен това е добър източник на калий, фолиева киселина, витамин А, С, фибри и желязо.
Броколите имат голямо централно стъбло, от което се формира голяма глава. Тя е основната ядлива част на растението. Въпреки това, стъблата и листата също са вкусни и изключително хранителни.
Името произлиза от италианската дума broccolo, което означава "цъфтящ връх на зеле".
Броколите са лесна за отглеждане култура, но като всяка и тя има своите биологични изисквания. За това за да успеем да си отгледаме здрави и продуктивни растения, трябва първо да се запознаем с тях.
Биологични изисквания за отглеждане на броколи

- Броколите са едногодишно растение, което означава, че завършва пълния си жизнен цикъл от покълването до производството на семена за един сезон.
- В България културата се отглежда както за ранно, така и за късно производство, но заради климата у нас по-добри резултати се постигат при отглеждане за късно производство. Късното производство разбира се дава и допълнителна възможност - отглеждането му като втора култура, след предшественик с къса вегетация.
- Броколите са светлолюбива култура. Засенчването се отразява неблагоприятно върху растението и формирането на главите. Отглеждайте ги на място, където ще получават поне 6-8 часа слънчева светлина на ден.
- Броколите са зеленчук на хладния сезон. Нуждаят се от по-ниски температури за да растат правилно и да развият големи глави. Оптималната температура за развитието на растенията е 15 - 21 градуса. При температура над 30 градуса започва преждевременен цъфтеж, което намаля качеството на формираните глави.
- Броколите са влаголюбива култура, която има високи изисквания както към въздушната, така и към почвената влажност. Изискват чести поливки особено по време на нарастване на главите.
- Развиват се добре на дренирани, богати на хранителни вещества почви. Реагират много добре на подхранване, така че по време на вегетационния период не пропускайте тази стъпка.
Стъпки при отглеждане на броколи

Броколите се отглеждат чрез предварително подготвен разсад.
За ранно производство семената се засяват в края на януари (20ти - 30ти януари).
За целта ще са ви необходими:
За успешното приготвяне на разсад от броколи, следвайте следните стъпки:
- Напълнете тарелките с тофения субстрат или използвайте предварително навлажнените торфени пелети. Полейте субстрата обилно предварително. Семената на броколите са много ситни, това ще възпрепятства “потъването” им.
- Засейте семената на 1 см дълбочина, покрийте ги с почва, притиснете, за да уплъните и оросете с пулвелизатор.
- Може да покриете съда с пластмасов капак или домакинско фолио, за да осигурите по-добър микроклимат.
- При оптимална температура 15 - 20 градуса вашите, семенца ще поникват бързо - за около 5 до 10 дни.
- След като семената поникнат, премахнете капака/фолиото и осигурете на младите растения много светлина, за да не се “изтеглят”.
- Разбира се продължавайте да поддържате подходяща, умерена влага. Не оставяйте почвата да изсъхне напълно, но не трябва да е и прекалено мокра. Също така е по-добре да поливате тавите отдолу в тавичките, вместо отгоре. Така няма да повредите случайно деликатния разсад.
- При отглеждане на разсад за ранно производство, във фаза 2-3 лист растенията се пикират. Може да използвате биоразградими торфени саксии, с които после директно да трансплантирате растенията в земята, което ще ви улесни, а и ще предотврати риска от пречупване на корените и стъблото. Друг вариант е да използвате пластмасови работни саксии, които пък са за многократна употреба.
- Около 10 дни преди да разсадите растенията на открито, намалете поливките и температурата с няколко градуса. Може да започнете да закалявате разсада си като постепенно го изнасяте по малко на открито (защо и как да закалите разсада си може да прочетете ТУК.)
- Разстоянието между растенията е един фактор от ключово значение за получаване на добра реколта. Ако са твърде близо едино до друго, растенията няма да могат да се развият и ще се конкурират за вода и хранителни вещества. Ако пък са разположени твъде нагъсто, това ще забави растежа им и ще се оформят по-малки глави (или никакви!). Не забравяйте да прочетете инструкциите на пакета със семена за препоръчаното разстояние, тъй като за всеки сорт то е различно.
- Внимавайте да не засадите разсада от броколи твърде дълбоко. Растенията трябва да бъдат засадени малко над дълбочината, на която са били.
- От тук нататък, грижите, които трябва да полагате не са по-различни от тези за останалите култури - поливки, подхранване, окопаване и навременна защита от болести и неприятели.
За късно производство семената се засяват в края на май - началото на юни в открити лехи. Условията на отглеждане са същите, но няма нужда да пикирате растенията, а когато са готови, направо ги разсадете на постоянните им места.
Прибиране на реколтата от броколи

Прибирането на реколтата в правилното време е много важно. Не чакайте твърде дълго, за да приберете формираната глава, защото ще започне да цъфти, особено ако температурите са по-високи.
Когато броколите са готови за прибиране, централната глава ще бъде наситено зелена, плътна и твърда. В зависимост от сорта, който отглеждате и условията, които сте осигурили на растенията, главата достига различни сантиметри и тегло.
Берете броколите рано сутрин. Използвайте остър нож, за да отрежете основното стъбло на около 10 сантиметра под главата.
Съвет: Отрежете стъблото под наклон, това ще позволи на водата да се оттича, а не да остава върху отрязаното стъбло, което ще причини изгниването му и ще намали вероятността от втора реколта.
След прибиране на основното стъбло, не бързайте да отстранявате растението, защото в рамките на 1-2 седмици ще започне да пуска странични издънки. Всяка от тези странични издънки ще развие малка глава броколи, която също е подходяща за консумация.
И накрая... Развихрете кулинарното си въображение и се насладете на този вкусен и много полезен зеленчук! Бон апети!